X’ten Taylor Swift itirafı

Siteyi ziyaret edenler cumartesi günü Swift’in adını içeren bazı aramaların yalnızca hata mesajı döndürdüğünü fark etmeye başladı. X‘in iş operasyonları başkanı Joe Benarroch, cumartesi gecesi Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, “Bu geçici bir eylem ve bu konuda güvenliğe öncelik verdiğimiz için çok dikkatli bir şekilde yapılmıştır” dedi. Bu adım, sorunun ilk kez öğrenilmesinden günler sonra geldi.

X’in konuyu başından beri ele alması, rıza dışı, müstehcen görüntülerin yayılmasını engellemenin yavaş olduğu yönünde eleştirilere yol açtı. NBC News’in daha önce bildirdiğine göre, görüntüler çarşamba günü viral hale geldikten sonra Swift’in hayranları, görünürlüklerini sınırlamak ve bunların kaldırılmasını sağlamak için meseleyi kendi ellerine aldılar; görüntüleri paylaşan hesapları toplu olarak bildirdiler ve şarkıcıyla ilgili hashtag’leri olumlu içerikle doldurdular. Soruna neden olan hesapların çoğu daha sonra askıya alındı, ancak bu durum bazı durumlarda milyonlarca kez görülmeden önce gerçekleşti. Verge perşembe günü, bir gönderinin 45 milyondan fazla kez görüntülendiğini bildirdi.

X’ten Taylor Swift itirafı

Aynı günün ilerleyen saatlerinde platformunda yayınlanan bir açıklamada X şunları söyledi: “Rıza Dışı Çıplaklık (NCN) görsellerinin yayınlanması X’te kesinlikle yasaktır ve bu tür içeriklere karşı sıfır tolerans politikamız vardır. Ekiplerimiz tespit edilen tüm görselleri etkin bir şekilde kaldırıyor ve bunları yayınlamaktan sorumlu hesaplara karşı gerekli işlemleri yapıyor.”

Ancak günler sonra yine de görüntüleri bulmak mümkün oldu. 404Media, görüntülerin olası kökeninin izini, Microsoft Designer dahil ücretsiz araçlar kullanarak kadınların rızası olmadan yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülerini oluşturduğu bilinen bir Telegram grubuna kadar takip etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx