TUS kontenjanları ne zaman açıklanacak? 2023 TUS 2. dönem tercihleri ve kadroları ne zaman?

TUS, “tıbbî yabancı dil sınavı” ve “bilim sınavı” olmak üzere iki basamaktan oluşmaktadır. İlk basamak olan yabancı dil sınavının amacı, bilim sınavına girmeye hak kazanacak adayların belirlenmesidir. TUS kontenjanları ne zaman açıklanacak? 2023 TUS 2. dönem tercihleri ve kadroları ne zaman?

TUS KONTENJANLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TUS kontenjanları henüz açıklanmadı. 19 Ekim’de TUS sınav sonuçları açıklandı. TUS tercihlerinin ne zaman olduğu hakkında ise henüz bir açıklama gelmedi. Tarihlerin duyurulmasının ardından haberimizi güncelleyeceğiz.

TUS AÇIKLANDI MI?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonuçları 19 Ekim 2023 tarihinde saat 10.00’da ÖSYM’nin resmi sayfasından açıklandı. Adaylar, https://ais.osym.gov.tr/yetki/giris sitesinden sonuçlarına ulaşabilirler.

TUS 2. dönem sınav sonuçları

TUS SONUÇLARI NEREDEN, NASIL ÖĞRENİLİR?

TUS 2. dönem sınav sonuçları 19 Ekim 2023 tarihinde saat 10.00’da ÖSYM tarafından açıklanacaktır. TUS sonuçlarını sorgulamak isteyen uzman doktor adayları, https://sonuc.osym.gov.tr/ adresi üzerinden erişim sağlayabilir.

TUS PUAN HESAPLAMA!

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan Bilim Sınavı cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunarak, adayların iki testin her birindeki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Bu ham puanlar, her test için ayrı olmak üzere, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir.Standart puanlar kullanılarak,tıp fakültesi mezunu adaylar için Ağırlıklı Klinik Tıp Bilimleri Puanı (K) ve Ağırlıklı Temel Tıp Bilimleri Puanı (T) olmak üzere iki ayrı puan hesaplanacaktır. Tıp fakültesi dışındaki fakültelerden mezun adaylar için ise yalnız T Puanı hesaplanacaktır.

TUS 2. dönem sınav sonuçları

Tıp fakültesi mezunu adayların KTBT veTTBT-1’den aldıkları standart puanların her birinin 0.5 ile çarpılarak toplanmasıyla bu adayların K Puanları; TTBT-1 standart puanının 0.7 ile ve KTBT standart puanının 0.3 ile çarpılarak toplanmasıyla da T Puanları elde edilecektir. Tıp fakültesi dışındaki fakültelerden mezun olan adayların T Puanları ise bu adayların TTBT-1standart puanının 0.7; TTBT-2 standart puanının 0.3 ile çarpılarak toplanmasıyla elde edilecektir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx