Kasım Süleymani büstü hükmen mağlubiyete neden oldu

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, AFC Disiplin ve Etik Kurulu, Suudi Arabistan’ın EI-İttihad takımının, İsfahan’daki Nakş-ı Cihan Stadyumu’nda Kasım Süleymani büstünü gerekçe göstererek sahaya çıkmaması üzerine iptal edilen müsabakayla ilgili kararını verdi.

Karara göre, İran ekibi Sepahan, EI-İttihad karşısında 3-0 hükmen mağlup kabul edildi.

Bunun yanı sıra Sepahan kulübüne 200 bin dolar para cezası ve Asya Şampiyonlar Ligi’ndeki ilk 3 maçını kendi stadyumunda oynamama kararı verildi.

– Sepahan ile Suudi Arabistan’ın El-İttihad takımı arasındaki müsabakanın iptal edilmesi

Asya Şampiyonlar Ligi C Grubu’nda Suudi Arabistan’ın El-İttihad takımı ile İran’ın Sepahan takımı arasında İsfahan kentinin Nakş-i Cihan Stadyumu’nda 2 Ekim’de yapılacak karşılaşma, stadyumda bulunan Kasım Süleymani büstü nedeniyle iptal edilmişti.

Stadyumda futbolcuların çıkış tünelinde bulunan büstün kaldırılmasını talep eden El-İttihad takımı, “siyasi semboller” kaldırılmadığı gerekçesiyle sahaya çıkmama kararı almıştı.

İran’ın Sepahan kulübü ise Suudi ekibin bir gün önce büst önünde antrenmana çıktığını ve konunun “siyasi malzeme” olarak kullanıldığını ifade etmişti.

Öte yandan İranlı yetkililer, El-İttihad takımının sahaya çıkmamasına neden olan Kasım Süleymani büstünün 2021’de stadyuma konulduğunu ve müsabakayla ilgili olmadığını duyurmuştu.

AFC’nin X sosyal medya platformundan yapılan açıklamada ise “Sepahan ile El-İttihad arasında İsfahan’ın Nakş-i Cihan Stadyumu’nda yapılması planlanan Asya Şampiyonlar Ligi maçı, beklenmedik ve öngörülemeyen koşullar nedeniyle iptal edildi.” ifadelerine yer verilmişti.

İran’ın eski Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, Ocak 2020’de ABD’nin Bağdat’ta düzenlediği saldırıda öldürülmüştü.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, 4 Ekim’de yaptığı açıklamada, konuyla ilgili Suudi mevkidaşı ile temasta bulunduğunu ve sporun “siyasi bir araç olarak kullanılmaması” konusunda hemfikir olduklarını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx