ABD, Husileri hedef aldı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, Husilere ait fırlatılmaya hazırlanan bir karadan havaya füzesinin vurulduğu bildirildi.

Açıklamada, “ABD güçleri, füzeyi Yemen’deki Husilerin kontrolündeki bölgelerde tespit etti ve ABD uçakları için yakın tehdit oluşturduğunu belirledi” ifadesine yer verildi.

HUSİLER: ABD’YE AİT GEMİ VURDUK

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri ise X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, İsrail’e doğru yol alan ABD’ye ait bir ticari gemiyi füzelerle hedef aldıklarını ileri sürdü.

Seri, saldırıyı ABD donanmasına ait “USS Gravely” muhribine düzenledikleri saldırıdan birkaç saat sonra gerçekleştirdiklerini savundu.

ABD ve İngiltere’nin saldırılarına karşılık vermekten tereddüt etmeyeceklerini vurgulayan Seri, Kızıldeniz’den geçen ABD ve İngiliz gemilerinin kendileri için meşru hedefler olduğunu yineledi.

Öte yandan Husilere bağlı El-Mesira TV’nin haberine göre, ABD ve İngiltere, Yemen’in kuzeybatısında yer alan Sada kentinin kuzeyini hedef aldı.

Husilere ait “Ensarullah” internet sitesindeki haberde de ABD ve İngiltere savaş uçaklarının, Sada’nın kuzeyine saldırılar gerçekleştirdiği belirtildi.

KÜRESEL TİCARET TEHDİT ALTINDA

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki iddiasıyla 31 Ekim 2023’te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, bazılarına da drone ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı.

ABD güçleri bu süreçte birçok kez Yemen’den atılan füze ve kamikaze droneları düşürdüğünü duyurdu.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlere karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak’ta ABD ve Japonya tarafından sunulan, Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarının acilen sonlandırılmasının talep edildiği kararı kabul etti.

Küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı üzerinden yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx