41 işçi tünelde mahsur: ‘Kurtarılmaları 5 gün daha sürebilir’

Hindistan’ın Uttarakhand eyaletindeki bir yol çalışması sırasında inşaatı süren tünelin bir kısmının çökmesi sonucu mahsur kalan 41 işçiyi kurtarma çalışmaları sürüyor. Yaklaşık 200 saattir tünelde bulunan ve bazılarının sağlık sorunları olduğu ifade edilen işçilerin sağlık durumu ve güvenliğinden duyulan endişeler de artıyor.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Hindistanlı yetkililer, bir haftayı aşkın süredir tünelde mahsur olan işçilerin 4-5 gün daha orada kalmak zorunda olabileceği uyarısını yaptı. Hindistan Başbakanlık ofisine bağlı kurtarma ekibinden Bhaskar Khulbe, hükümete bağlı beş hükümet kurumundan yetkililerin kurtarma operasyonuna katıldığını anlattı. Kurtarma operasyonundaki son duruma ilişkin 19 Kasım Pazar günü bir açıklama yapan Khulbe, işçilere ulaşmanın 4-5 gün sürebileceğini söyledi.

HÜKÜMETTEN BEŞ AŞAMALI KURTARMA PLANI

Olay yerinde başlayan kurtarma çalışmaları, 17 Kasım’da sondaj makinesinin hasar görmesi sonucu kesintiye uğramıştı. Yeni sondaj makinesinin bölgeye ulaştırıldığı ve eski sondaj makinesinin çıkarılmasının ve yenisinin yerleştirilmesinin ardından çalışmaların süreceği açıklanırken, Ulusal Karayolları ve Altyapı Geliştirme Şirketi, ‘başka çökmelerin de olabileceği’ konusunda uyarıda bulundu. Hindistan hükümeti de mahsur kalan işçilerin kurtarılabilmesi için ‘beş aşamalı bir planı’ uygulamaya geçirdiklerini bildirdi.

Buna göre, kurtarma ekipleri, yatay ve dikey olmak üzere üç yönden sondaj yaparak işçilere ulaşmaya çalışacak. Yapılan açıklamada, çökmenin yaşandığı bölgeye yeni makinelerin getirilmesi için yeni yolların da inşa edildiği bilgisi paylaşıldı.

‘SÜRE NE KADAR UZARSA O KADAR ÇOK ETKİLENECEKLER’

Mahsur kalan işçilere, küçük bir boru yardımıyla sürekli oksijen ve havası alınmış paketler içinde gıda desteği olarak nohut gönderiliyor. Aynı boru iletişim için de kullanılıyor. Bölgedeki çalışmalar kapsamında işçilere ekmek ve meyve de gönderebilmek üzere daha geniş bir boru kullanabilmek için de çalışmalar devam ediyor. Fakat, doktorlar, kurtarma çalışmaları ne kadar uzun sürerse, mahsur kalan işçilerin yaşayacağı fiziksel ve psikolojik sağlık sorunlarının daha da artabileceği uyarısında bulundu.

Ne olmuştu?

Hindistan’da 12 Kasım’da yol çalışması sırasında inşaatı devam eden tünelin bir kısmı çökmüştü. Yetkililer, enkazda en az 40 işçinin mahsur kaldığını, boru aracılığıyla işçilere oksijen ve yiyecek tedarik edildiğini ifade etmişti. Enkaz altındaki işçilerden bazılarında sağlık sorunları başladığı bildirilmişti. İşçi sayısı daha sonra 41 olarak revize edilmişti.

Bir haftadır devam eden çalışmalar esnasında tünelin içinden gelen çatlama sesi üzerine sondaj makinesinin hasar gördüğünü tespit eden yetkililer, kurtarma çalışmasını durdurmuş, çalışmaların kaldığı yerden devam edebilmesi için yeni makinelerinin bölgeye gelmesini beklediklerini aktarmıştı. Afet yönetimi yetkilisi Devendra Patwal, enkaz kaldırma çalışmalarının şimdiye kadar 24 metre ilerlediğini ifade etmişti. Patwal, işçilerin yaklaşık 60 metre derinlikte olduğunu tahmin ediyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx