Ukrayna’dan hareket eden tahıl gemisi bu gece İstanbul’a ulaşacak

Tahıl eserlerinin Ukrayna’dan emniyetli biçimde sevki için İstanbul’da oluşturulan Müşterek Uyum Merkezi’nde Ukrayna’dan dün yola çıkan gemiye ait açıklama yapıldı.

Müşterek Uyum Merkezi Koordinatörü Tuğamiral Özcan Altunbulak yaptığı açıklamada “Kurulan merkezin görevi; global tahıl krizinin tahliline yardımcı olmak amacıyla, Ukrayna’dan ihraç edilecek tahıl, gübre ve gibisi besin eserlerinin Odesa, Çernomorsk ve Yuzni limanlarından emniyetle denizden nakliyatının teşebbüs dokümanına uygun olarak icra edilmesini sağlamaktır” dedi.

Merkezin görevinin teşebbüse dahil olacak ticari gemilerin kaydını ve takibini yapmak olduğunu kelamlarına ekleyen Altunbulak, bahse ait şu açıklamalarda bulundu;

“Bu gemilerin Ukrayna limanlarına giriş çıkış planını oluşturmak ve uygulamak. Türkiye’de belirlenecek bir limanda Ukrayna’ya giden ve gelen gemilerin kontrolünü yaptırmak. Uydu internet ve öbür muhabere imkanları ile ticari gemilerin intikalini teknik olarak takip etmek. Tüm faaliyetlerini taraf ülkeler ve BM ile koordineli olarak icra etmek.”

Dün sabah saatlerinden itibaren Sierra Leon bayraklı 27 bin ton mısır taşıyan bir kuru yük gemisi Lübnan’a müteveccihen Ukrayna’nın Odessa limanından ayrıldığını kelamlarına ekleyen Altunbulak, “Bu geminin faaliyeti, planlama safhasından itibaren Müşterek Uyum Merkezi tarafından planlandı ve takip edilmeye devam ediliyor. Geminin intikali esnasında izleyeceği rota, takip ettiği insani koridor, kontrolüne ait ayrıntılı konular merkezde mutabık kalınan yol ve asıllar doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Hali hazırda Ukrayna’nın üç limanından tahıl ve gibisi besin unsurlarını çıkarabilecek gemilerin hazırlıkları ve planlamasına devam edilmektedir” kelamlarını açıklamasına ekledi. 

Tuğamiral ayrıyeten, “Daha evvelden gelmesini beklediğimiz ve takip ettiğimiz RAZONI isimli geminin, deniz şartları nedeniyle bu gece yarısı İstanbul’da tahsisli demir yerine demirlemesi beklenmektedir. Gerekli süreçler sonrasında RAZONI isimli gemiye, Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve BM temsilcilerinden oluşan bir heyetle, kontrol icra edilecek ve denetleme sonucuna nazaran gemi yoluna devam edecektir. Dünyanın gözünün burada ortaya koyacağımız kolektif çalışmalarda olduğunu, misyonumuzun sorumluluğumuzun büyük olduğunu, tarihi ve insani bir misyon üstlenmiş olduğumuzun şuuruyla merkezde misyonumuza ve uyumlu çalışmaya şimdiye kadar olduğu üzere bundan sonra da devam edeceğiz” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*