TTB’den Prof. Şenol’u öldürmeyi planlayan fail hakkında kabahat duyurusu

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’u öldürmeyi planlayan aşı aykırısı Mustafa Yücel hakkında hata duyurusunda bulundu. TBB’nin geçersiz tabip unvanı kullanarak ‘ilaç’ teklifleri üzerinden gelir elde ettiği gerekçesiyle hata duyurusunda bulunduğu belirtildi.

Aşı terslerinin sık sık maksat aldığı Şenol’un ofisinin önüne 1 Ağustos’ta iki adet dana lisanı bırakılmıştı. Daha evvel birçok sefer aşı tersleri tarafından tehdit alan Prof. Dr. Şenol olaydan sonra muhafaza talep etmişti.

Aynı vakitte Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Kümesi üyesi de olan Şenol, aksiyonu düzenleyen kişinin kamera kayıtlarından saptandığını ve toplumsal medyada düzmece hesap kullanan ‘Büyük Uyanış Derneği’ üyesi Mustafa Yücel olduğunu söylemişti.

Kendini toplumsal medya hesabında ‘avcı’ diye tanımlayan ve silahlı pozlar veren kuşkulu, profesörün ofisinin olduğu binaya kadar gelerek kendisini ‘avlamak için beklediğini’ Twitter hesabından paylaşmıştı.

Geçtiğimiz aylarda tekrar Twitter hesabında ‘Op. Dr.’ sözleri bulunan kişinin ‘doktorluk’ tezi tartışma konusu olmuş, Hürriyet’e verdiği demeçte ‘Rusya’da eğitim aldığını’ öne sürmüştü.

TTB, ayrıyeten 5 Ağustos 2022’de Yücel hakkında Eskişehir Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu.

AYKIRILIK OLUŞTURDUĞU VURGULANDI

Diken’in haberine nazaran kabahat duyurusu metninde, Yücel’in diploması olmadığı halde tabip unvanı kullanması, ruhsatsız olarak müstahzar imal etmesi, bu yolla bireylerin hayatını ve sıhhatini tehlikeye sokması nedeniyle hakkında kamu davası açılması ve cezalandırılması istendi.TTB’nin Sıhhat Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ilettiği yazıda, Mustafa Yücel’in toplumsal medya paylaşımlarında yer alan ve kendisinin ürettiğini argüman ettiği karışımları ‘ilaç’ olarak önerdiği ve buradan gelir elde ettiği belirtilirken TTB’nin kayıtlarında jinekoloji uzmanı Dr. Mustafa Yücel’in üyeliğine rastlanmadığının altı çizildi.

1219 sayılı Kanun’un 25’inci hususunun hatırlatıldığı yazıda, hareketin Türk Ceza Kanunu’nun ‘kamu vazifesinin adapsız olarak üstlenilmesi’ cürmünü düzenleyen 262’nci hususuna karşıtlık oluşturduğu vurgulandı.

İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu’na iletilen yazıdaysa TTB, Yücel’in kanser tedavisinde kullanılması gerektiğini argüman ettiği karışımları toplumsal medya mecralarından ‘ilaç’ olarak hastalara önermesinin, 1262 sayılı İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu’nun 18’inci hususunu; 1262 sayılı Kanun’un 18 ve 19’uncu hususlarını ihlal ettiğini belirtti.

TTB, Türk Eczacıları Birliği’ne gönderdiği yazıda ise Yücel’in 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’un 24’üncü unsurunu ihlal ettiğini kaydetti.

TTB ilgili yazılarda, mevzuata karşıtlıklar hakkında kurumların gerekli süreçleri başlatmasının değerli olduğunu vurguladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*