Suudi Arabistan, Lübnan Büyükelçisini geri çağırdı

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan açıklamada, Dışişleri Bakanlığı tarafından Lübnan Enformasyon Bakanı’nın hakaret içerikli ifadeleri üzerinden bir beyanname yayınlandığı ifade edildi.

Açıklamada, Suudi Arabistan’ın istişare için Lübnan’daki Büyükelçisi Buhari’yi Riyad’a çağırdığı, Lübnan’ın Riyad’daki Büyükelçisi Fevzi Kabbara’nın da 48 saat içinde ülkesine dönmesi yönünde bilgilendirildiği kaydedildi.

Açıklamada, Suudi Arabistan’ın 2’nci bir duyuruya kadar Lübnan’dan tüm ithalatı da askıya aldığı aktarıldı.

Lübnan Hizbullahı’nın Riyad ve Beyrut ilişkilerine nasıl zarar verdiğine de değinilen açıklamada, terörist olarak tanımlanan Hizbullah’ın, Lübnan devleti adına karar verip ülkeyi kendi projelerini hayata geçirmek için bir üs olarak kullandığı belirtildi.

Hizbullah’ın, Lübnan’daki tüm limanları kontrol altında tuttuğu savunulan açıklamada, Suudi Arabistan’ın tüm uyarılarına rağmen Riyad’a ihraç edilen ürünlerin arasında uyuşturucu sevkiyatının durmadığı vurgulandı.

Lübnan Başbakanı Mikati, Suudi Arabistan’dan, ilişkileri kesme kararını gözden geçirmesini istedi

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, ülkesiyle diplomatik ilişkilerini kesen Suudi Arabistan’dan, kararını gözden geçirmesini temenni ettiklerini söyledi.

Lübnan Başbakanlık Ofisi’nden, Riyad yönetiminin Beyrut ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmesi ve ithalatı durdurması kararından sonra Mikati’nin ifadelerinin yer aldığı bir yazılı açıklama yayınlandı.

Lübnan ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin bozulmasına sebebiyet veren Lübnan Enformasyon Bakanı George Kardahi’nin açıklamalarının hükümetin siyasetini yansıtmadığını vurgulayan Mikati, “Kardahi, bakan olarak atanmadan bu açıklamaları yapmıştı ve hükümetin siyasetini yansıtmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Riyad’ın diplomatik ilişkilerini kesme kararından derin üzüntü duyduklarının altını çizen Mikati, “Krallık liderliğinin, sahip olduğu bilgelikle, kararını gözden geçirmesi temennisi içerisindeyiz. Biz de kendi açımızdan çözülmesi gereken ne ise tüm çabaları sarf ederek onarmaya devam edeceğiz.” dedi.

Lübnan Başbakanı, Riyad’la ilişkilerin kesilmesine neden olan Kardahi’den “fedakarlık” yapmasını istedi

Lübnan Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Mikati’nin, Suudi Arabistan’ın Lübnan ile diplomatik ilişkilerini kesmesi ve tüm ithalatı durdurması üzerine Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile bu durum üzerinde istişare ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Avn’la yapılan istişare sonucunda, Başbakan Mikati’nin Kardahi ile görüştüğü, kendisine ulusal çıkarları göz önünde bulundurup Lübnan’ın Arap ilişkilerinin yeniden düzeltilmesi için uygun bir karar almasını istediği ifade edildi.

Ayrıca Mikati’nin, Lübnan Dışişleri Bakanı Abdullah Bouhabib’ten de yurt dışına seyahat etmemesini, Suudi Arabistan ile sorunun çözülmesi için bir kriz masası kurması talimatı verdiği kaydedildi.

– Lübnan Enformasyon Bakanı’ndan Riyad’a Yemen suçlaması

Kardahi, daha önce katıldığı ve 27 Ekim’de yayınlanan bir televizyon programında Husiler ve Yemen’e ilişkin bir soru üzerine Riyad’ı suçlayıcı ifadeler kullandığı bir değerlendirmede bulunmuştu.

“Hizbullah gibi Husilerin de silahlı bir örgüt olarak kendi toprağını savunduğunu düşünüp düşünmediğine” ilişkin soruya Kardahi, “Tabii ki toprağını koruyor. Şahsi görüşüm, Yemen’de bu savaşın sona ermesi gerekiyor. Savaş uçaklarıyla evler, binalar, köyler ve şehirler saldırılara maruz kalıyor.” yanıtını vermişti.

Enformasyon Bakanı Kardahi’nin bu ifadeleri üzerine Başbakan Necib Mikati, yazılı bir açıklama yayımlamıştı.

Açıklamada, Kardahi’nin bakanlık görevine başlamadan önce bir televizyon programında Yemen’le ilgili bazı ifadeler kullandığı, bunun hiçbir şekilde şu anki konumunu yansıtmadığı belirtilmişti.

Kardahi’nin açıklamalarının reddedildiği vurgulanırken söz konusu ifadelerin hiçbir şekilde Lübnan’ın Arap ülkeleri ve özellikle Suudi Arabistan ile olan siyasetini yansıtmadığı kaydedilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.