Sierra Leone’de “siyasi sokak mitingleri” yasaklandı

Batı Afrika ülkelerinden Sierra Leone’de genel seçimler yaklaşırken, ülkede onlarca yıldır yapılan ve gelenek haline gelen “siyasi sokak mitinglerine” yasak getirildi.

Siyasi Partiler Düzenleme Komisyonundan yapılan açıklamada, ülkede siyasal şiddet olaylarının engellenmesi amacıyla siyasi sokak mitinglerinin yasaklandığı belirtildi.

Seçim dönemlerinin “dans ve neşe zamanı olmadığı” aksine “derin düşünme zamanları” olduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Halkımızın saflığından faydalanan politikacılar, uyuşturucu ve diğer sarhoş edici maddeler kullanarak seçmenlerin, özellikle de gençlerin düşünce süreçlerini bulanıklaştırmak için yıllar boyunca bu sokak sirklerini etkili şekilde kullandılar.”

Sierra Leone’de 24 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde 4 siyasi parti yarışırken, iktidardaki Sierra Leone Halk Partisi (SLPP) ve ana muhalefet partisi Tüm Halk Kongresi (APC) bu tür sokak mitingleri düzenliyor.

Ülkede getirilen bu yeni yasağa göre, siyasi partiler, kampanya etkinliklerini stadyum veya toplum merkezi gibi tek bir mekanda düzenleyebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir