Servetleriyle Size ‘Fazladan Sıfır mı Koydular Acaba?’ Diye Düşündürecek Dünyadaki En Zengin 25 Aile

Dudak uçuklatan servetleriyle dünyanın en zengin 25 ailesini sizler için derledik! Bloomberg tarafından hazırlanan listede göreceğiniz isimler ve miktarlar ağzınızı açık bırakacak. Detaylar için buyurun! ?

Kaynak: https://www.bloomberg.com/features/20…

25. Medline Industries / Mills Ailesi

Sektör: Tıbbi ürünler

Servet: 26.2 milyar dolar

1910 yılında kasap önlüğü dikerek işe başlayan A.L. Mills zamanla cerrah önlüğü de üretmeye başlayarak işletmesini büyüttü. Günümüzde dördüncü nesil aile üyeleri tarafından yönetilen Medline, ABD hastanelerinin en büyük tıbbi malzeme tedarikçisi ve servetine servet katmaya devam ediyor.

24. Shapoorji Pallonji Group / Mistry Ailesi

Sektör: Sanayi

Servet: 27.4 milyar dolar

Günümüzde mühendislik ve inşaat gibi alanlarda ileri gelen şirketlerden olan Shapoorji Pallonji şirketi 1865 yılında Pallonji Mistry tarafından Hindistan’da kuruldu.

23. Cox Enterprises / Cox Ailesi

Sektör: İletişim ve otomotiv

Servet: 28.3 milyar dolar

Ailenin yönettiği şirketler grubunun Cox Communications bölümü James Cox tarafından 1898 yılında kuruldu. Şirket günümüzde otomotiv ve komünikasyon alanları dışında da yatırımlar yapıyor.

22. Dassault Systemes / Dassault Ailesi

Sektör: Yazılım ve havacılık

Servet: 28.5 milyar dolar

1892 ylında Marcel Dassault tarafından ‘Dassult Havacılık’ adı altında kurulan şirket Birinci Dünya Savaşı’nda Fransız ordusu tarafından kullanılan pervaneli uçakları üretiyordu. Günümüzde yazılım, medya ve emlakçılık alanlarında da faaliyet gösteriyorlar.

21. Sun Hung Kai Properties / Kwok Ailesi

Sektör: Emlak

Servet: 29.2 milyar dolar

1963 yılında Kwok Tak-seng tarafından kurulan emlak şirketi Hong Kong’un gelecek imar planları için büyük yatırımlar yapmıştı. Şirket halen ülkenin en büyük gayri menkul geliştiricisi olarak konumunu koruyor.

20. Anheuser-Busch InBev / Van Damme, De Spoelberch, De Mevius Aileleri

Sektör: İçecek

Servet: 29.9 milyar dolar

Bira üreticisi olan üç Belçikalı aile tarafından kurulan şirketin kökleri 14. yüzyıla kadar uzanıyor. Günümüzde alkollü içecek sektörünün ileri gelen şirketlerinden biri olarak varlığını sürdürmekte.

19. Enterprise Products Partners / Duncan Ailesi

en.wikipedia.org

Sektör: Sanayi

Servet: 30.1 milyar dolar

Dan Duncan 1968’de sadece bir kamyon ve 10 bin dolarlık sermayeyle sıvılaştırılmış doğal gaz toptancılığı yapmaya başladı. Günümüzde ABD’nin önde gelen enerji şirketlerinden olan şirket bugün Dan Duncan’ın kızı Randa Duncan tarafından yönetiliyor.

18. Estee Lauder / Lauder Ailesi

commons.wikimedia.org

Sektör: Kozmetik

Servet: 32.7 milyar dolar

Şirketin kurucusu Estée Lauder kozmetik ürünleri satmaya güzellik salonlarında başlamıştı. 1946’da eşiyle beraber kurdukları şirket bugün tüm dünyaya ulaşmış durumda.

17. Hyatt Hotels / Pritzker Ailesi

Sektör: Otel

Servet: 34.6 milyar dolar

Ukraynalı bir göçmenin oğlu olan A.N. Pritzker babasının hukuk şirketi aracılığıyla Chicago’da emlak alanına yatırımda bulunmaya başladı. Bu yatırımlardan birini Hyatt Hotels’a yapan Pritzker karşılığını alarak şirketi bugünkü konumuna taşıdı.

16. BMW / Quandt Ailesi

Sektör: Otomotiv

Servet: 36 milyar dolar

Herbert Quandt, batmakta olan araba üreticisi Bayerische Motoren Werke’yi günümüzün en çok tercih edilen lüks araba satıcılarından biri haline getirdi.

15. Djarum Group / Hartono Ailesi

Sektör: Finans

Servet: 36.3 milyar dolar

Oei Wie Gwan 1950 yılında satın aldığı bir sigara markasına ‘Djarum’ adını vererek sektöre adımını attı. Şiketi Endonezya’nın en büyük sigara üreticisi haline getirse de oğulları 1963 yılında şirketi finans alanına taşıdı.

14. Boehringer Ingelheim / Boehringer, Von Baumbach Aileleri

Sektör: İlaç

Servet: 36.6 milyar dolar

1885 yılında Albert Boehringer tarafından Almanya’da kurulan şirket bugün ilaç sektöründe önde gelen isimlerden biri. Von Baumbachs ailesi ile beraber Boehringerlar halen yönetimden sorumlu.

13. Ferrero / Ferrero Ailesi

Sektör: Şekerleme

Servet: 37.1 milyar dolar

Michele Ferrero, İtalya’daki küçük bir şekerleme dükkanını dünyanın en ünlü şirketlerinden biri haline getirdi. Kendisi sürekli siyah gözlükler taktığı ve basınla neredeyse hiç konuşmadığı için Willy Wonka’ya benzetiliyor!

12. Fidelity Investments / Johnson Ailesi

Sektör: Finans

Servet: 40.2 milyar dolar

Şirket 1946 yılında Edward C. Johnson II tarafından kuruldu ve günümüzde torunu Abigail tarafından yönetiliyor.

11. Aldi / Albrecht Ailesi

www.oversixty.com.au

Sektör: Tüketici ürünleri ve perakende

Servet: 41.4 milyar dolar

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ebeveynlerine ait manav dükkanını işletmeye başlayan Albrecht kardeşler, dükkanı Almanya’nın önde gelen süpermarket zincirlerinden birine dönüştürdü.

10. Roche / Hoffmann, Oeri Aileleri

Sektör: İlaç

Servet: 45.1 milyar dolar

Girişimci Fritz Hoffmann-La Roche tarafından 1896 yılında İsviçre’de kurulan ilaç şirketi, sadece 2021 yılında bile 68 milyar dolar gelir elde etti.

9. Thomson Reuters / Thomson Ailesi

Sektör: Medya

Servet: 53.9 milyar dolar

Kanada’nın en zengin ailesi olan Thomsonların şirketi 1930 yılında Roy Thomson tarafından bir radyo istasyonu olarak kurulmuştu. Bugün ise medya sektöründe dünyaca ünlü bir şirket haline geldi.

8. Cargill / Cargill, MacMillan Aileleri

Sektör: Sanayi

Servet: 65.2 milyar dolar

Şirket, William W. Cargill tarafından 1865 yılında ABD’de kuruldu. Halen şirkette büyük paya sahip olan Cargill ailesi markayı günümüzün sanayi devlerinden biri haline getirdi.

7. Chanel / Wertheimer Ailesi

Sektör: Lüks mallar

Servet: 79 milyar dolar

Aslında Wertheimer kardeşler büyükbabalarının 1920’lerde tasarımcı Coco Chanel’e sağladığı finansman sayesinde bu listedeler. Kardeşlerin ayrıca yarış atları ve üzüm bağları da bulunuyor.

6. Reliance Industries / Ambani Ailesi

Sektör: Sanayi

Servet: 84.6 milyar dolar

Dhirubhai Ambani tarafından 1950 yılında kurulan şirket petrol rafinerisi alanında büyük başarı elde etti. Şirketin bugünkü yöneticisi Mukesh Ambani, ‘dünyanın en pahalı özel mülkü’ olarak nitelendirilen malikanesinde ailesiyle beraber yaşıyor.

5. Hermes / Hermes Ailesi

Sektör: Lüks mallar

Servet: 94.6 milyar dolar

Fransız şirket bugün Axel Dumas tarafından yönetiliyor ve marka genelde ‘birkin’ çantalarıyla tanınıyor.

4. Suud Hanedanı

Servet: 105 milyar dolar

90 yıllık krallık rakip tanımayan petrol kaynakları sayesinde dünyanın en zengin dördüncü ailesi olarak listemizde yer aldı.

3. Koch Industries / Koch Ailesi

Sektör: Sanayi

Servet: 128.8 milyar dolar

Babalarından kalan petrol şirketini devralan Koch kardeşler işletmeyi 1980’lerden itibaren giderek büyüttü ve bugünkü konumuna getirmeyi başardı.

2. Mars / Mars Ailesi

Sektör: Evcil hayvan bakım ürünleri ve şekerleme

Servet: 160 milyar dolar

Frank Mars 1902 yılında şeker satarak işe başladı ve bugün Snickers ve M&M gibi ürünleriyle dünyaya satış yapar hale geldi. Ayrıca şirket evcil hayvan bakım ürünleri ve veteriner hizmetleri alanlarında da büyük pay sahibi.

1. Walmart / Walton Ailesi

Sektör: Tüketici ürünleri ve perakende

Servet: 224. 5 milyar dolar

Walmart bugün dünyanın en büyük perakendecisi olarak tanınıyor ve dünyanın her yerinde bulunan 10 bin 500 şubesi sayesinde yıllık net 573 milyar dolar gelir elde ediyor. Walton ailesi şirkette sahip oldukları yüzde 47’lik hisseyle şu an dünyanın en zengin ailesi konumundalar.

Dünyanın en zengin aileleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir