Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Aşıların Yan Etkilerinin İz…

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Aşıların Yan Etkilerinin İz...
Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Aşıların Yan Etkilerinin İz...

Koronavirüs salgınıyla mücadelede en önemli adım olarak uygulanan Kovid-19 aşılarına dair ortaya atılan, ‘aşı sonrası gelişen yan etkileri takip ve kayıt merkezinin bulunmadığı’ iddialarına Sağlık Bakanlığı’ndan cevap geldi.

İki yıldır tüm dünyanın mücadele verdiği koronavirüs salgınında, şüphesiz ki en önemli adım salgına karşı geliştirilen Kovid-19 aşıları. Son dönemlerde aşı karşıtlarının ortaya attığı, ‘aşı sonrası gelişen yan etkileri takip ve kayıt merkezinin bulunmadığı’ iddialarına ise Sağlık Bakanlığı’ndan cevap gecikmedi. 

SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI: ‘AŞILARIN YAN ETKİLERİNİN İZLENMEDİĞİ’ SÖYLENTİLERİ YALAN

Küresel salgın olarak adlandırılan koronavirüs, birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Hızla dünyayı her yerine yayılan salgını önlemen için geliştirilen Kovid-19 aşıları, salgının yayılma hızını kontrol altına aldı. Ülkemizin de üzerinde titizlikle çalıştığı koronavirüs aşıları uygulanmaya devam ederken, bir grup aşı karşıtı , ‘aşı sonrası gelişen yan etkileri takip ve kayıt merkezinin bulunmadığı’ iddiasını ortaya attı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada ise Türkiye’de “aşı sonrası gelişen yan etkileri takip ve kayıt merkezi olmadığına” ilişkin paylaşımlar yapıldığı belirtildi. 

ASİE İZLEME SİSTEMİ KULLANILIYOR

Vatandaşların kafaları karıştırmak ve aşıya karşı görüş oluşturmak isteyenlerin ortaya attığı bu iddia üzerine yazılı açıklama paylaşan Sağlık Bakanlığı, ‘ASİE İzleme Sistemi, 2003 yılından bu yana yürürlükte olan Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP) kapsamındaki aşı uygulamaları ve diğer aşı uygulamaları sonrasında görülen istenmeyen etkilerin bildiriminin yapıldığı sistemdir. Sistem kapsamında bildirimi zorunlu olan aşı sonrası istenmeyen etkiler ve vaka tanımları ‘Aşı Sonrası İstenmeyen Etkiler Genelgesi’ ile belirlenmiştir’ ifadelerini kullandı. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*