Sağlık Bakanı Bilim Kurulu Sonrası Açıkladı: Vaka…

Sağlık Bakanı Bilim Kurulu Sonrası Açıkladı: Vaka...
Sağlık Bakanı Bilim Kurulu Sonrası Açıkladı: Vaka...

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını hakkında, yeni çalışmaları değerlendirmek için dün toplanan Bilim Kurulu sonrası, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu.

İki yıl önce ilk olarak Çin’de ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılarak, birçok kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgınına dair çalışmalar devam ediyor. Salgına dair ilk günden beri titizlikle çalışmalarını yürüten Sağlık Bakanlığı, yeni gelişmeleri değerlendirmek için dün Bilim Kurulu’nu topladı. Koronavirüsün gündemde olduğu toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önemli açıklamalarda bulundu. 

DÜN GERÇEKLEŞEN BİLİM KURULU TOPLANTISINDA NELER KONUŞULDU?

Bakan Koca, toplantı sonrası yaptığı değerlendirmede, ilk olarak bir süredir gündemde olan HES kodu uygulamasının artık geçerli olmadığı söylentisine değinerek, ‘Birtakım mecralarda yeni dönemde aşı kartı isteneceği iddia edilmiştir. Bakanlığımızın yurt içinde HES kodu uygulaması dışında bir uygulaması yoktur’ dedi. 

KORONAVİRÜS VAKALARI ARTIYOR

Okulların açılmasıyla beraber alınan önlemlerin daha da artırılması gerektiğini hatırlatan Bakan Koca, son dönemde artan vaka artışlarına değinerek, ‘Bilim Kurulumuz bugün okullarda yüz yüze eğitim, salgının seyri ve tedbirlerin uygulanması gündemi ile bir araya geldi. Vaka sayıları içinde okula giden öğrencilerimizin bulunduğu yaş grubunun dağılımı ele alındı. 5-17 yaş arasında bulunan çocuklarımız aktif vakaların yaklaşık dörtte birini oluşturuyor. Bu grubun önemli ölçüde aşı programında olmadığını dikkate aldığımızda çocuklarımızda görülen vakaların beklenen bir durum olduğunu ifade etmek isterim. Buna karşın, bu yaş grubundaki çocuklarımızın hastaneye yatışında ya da yoğun bakıma girişinde belirgin bir artış olmamıştır. Mevcut tabloda okula giden çocuklarımız virüs ile karşılaşsa da hastanede tedavi görmesi gereken bir durum ortaya çıkmamaktadır. Her kademede okulların açık kalması için her türlü tedbiri alacağımızı ve okulların mutlak yüz yüze eğitime açık kalacağını tekrar ifade etmek isterim’ şeklinde konuştu. 

SALGINLA MÜCADELEDE AŞI PROGRAMINI KARARLIKLA SÜRDÜRMELİYİZ

Dünyanın en büyük salgınları arasında gösterilen koronavirüs salgınını önlemede en etkili yöntemin Kovid-19 aşıları olduğunun altını çizen Bakan Koca, ‘Aktif vakaların yaş ortalamasının düşmesi hastanede tedavi gören sayısını da azaltmakta ve ümit ederim ki kayıplarımızı da azaltacaktır. Hedefimiz hiçbir hasta kalmayıncaya kadar tedbirlere uymak, aşı ile bağışıklık sağlanıncaya kadar aşı programımızı kararlılıkla sürdürmektir’ dedi. 

HES KODU UYGULAMASI HARİCİ BİR UYGULAMAMIZ YOKTUR

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen, bazı kurum ve kuruluşların girişleri için aşı kartı istenileceği yönündeki iddialara cevap veren Koca, Sağlık Bakanlığı’nın tek uygulamasının HES kodu olduğunu hatırlatarak, ‘Birtakım mecralarda yeni dönemde aşı kartı isteneceği iddia edilmiştir. Bakanlığımızın yurt içinde HES kodu uygulaması dışında bir uygulaması yoktur. Bildiğiniz gibi birçok müesseseye girişte HES kodu uygulamamız bulunmaktadır. HES kodu ile giriş yapılan yerlerde zorunlu kontrol Riskli kişilerin dolaşımda olmamasını hedef almaktadır. Bunlar, aktif hasta ya da aktif temaslı kişiler ile sınırlıdır. HES kodu kişilerin riskli ya da çok riskli olduğunu, aktif hasta olup olmadığını, aktif temaslı olup olmadığını, son 72 saat içinde PCR negatif olup olmadığını ve aşılı olup olmadığı bilgisini içermektedir. Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir’ şeklinde konuştu. 

KORONAVİRÜSTE GÜNLÜK VAKA SAYISI 20 BİNİN ÜZERİNDE

Bilim Kurulu sorası değerlendirmelerinin sona doğru salgınla mücadelede günlük verileri de aktaran Bakan Koca, hala günlük vaka sayılarının 20 binin üzerinde olduğunun altını çizerek, ‘Kıymetli Vatandaşlarım, Salgının seyrinde günlük vaka sayılarında durağan bir hal var. Ancak bu durağanlık düşük vaka sayılarında değil, günlük 20 binin üzerindedir. Bu sayıyı hızla aşağıya düşürecek iki unsur var. Bunlar hızla yüksek oranda aşılı hale gelmek ve tedbirlere uymaktır. Son günlerde tedbirlerdeki gevşeklik vaka sayılarına doğrudan yansımaktadır. Bu gidiş aşı ile toplum bağışıklığı sağlama hedefimize ulaşmak için süreyi uzatmaktadır. Mevcut tedbirlerden ve maskeden en kısa sürede kurtulmanın yolu şimdi tedbirlere uymak ve maskesiz kalabalıklardan uzak durmaktır’ uyarısında bulundu. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*