Rusya: Türkiye ve Suriye ortasında görüşme düzenlemeye hazırız

Son devirde Türkiye’nin Suriye’de Beşar Esad idaresiyle diyaloğa yeşil ışık yakan açıklamaları gündemdeki yerini korurken, Rusya’dan Türkiye-Suriye ilgilerine dair değerli bir açıklama geldi.

AKP hükümetinin Suriye’de Beşar Esad idaresiyle diyaloğa açık kapı bıraktığı açıklamalar gündemdeki yerini koruyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen ay yaptığı açıklamada “Bizim Esed’i yenmek, yenmemek üzere bir kederimiz yok. Devletler ortasında siyasi diyalog yahut diplomasi kesip atılamaz” demişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Suriye ile Türk istihbarat örgütleri ortasında temasların olduğunu, Türkiye’nin Suriye ile diyalog için ön koşulları olmadığını söylemişti.

Uluslararası haber ajansı Reuters’a konuşan kaynaklarsa, MİT Lideri Hakan Fidan’ın son birkaç hafta içinde Şam’da Suriyeli mevkidaşı Ali Memluk ile çok sayıda görüşme gerçekleştirdiğini aktarmıştı.

Gelişmeler tartışmalara yol açarken, Rusya’dan da değerli bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov Türkiye ve Suriye dışişleri bakanları ortasında bir görüşme düzenleme fikrine sıcak baktıklarını söyledi. Bogdanov, bugün Rus Sputnik haber ajansına yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad’ı bir ortaya getirmeye hazır olduklarını ve toplantı için yer temin edebileceklerini belirtti.

Bogdanov, “Elbette bu türlü bir toplantının çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Askeri ve özel üniteler ortasında bu cins temaslar var, bunları destekliyoruz. Bir ortaya gelerek ortak bir yer bulmalarını teşvik ediyoruz” dedi. Türkiye’den bu mevzuda gelen açıklamaları memnuniyetle karşıladıklarını belirten Rus yetkili, Türkiye ve Suriye kabul ederse Rusya’nın bu türlü bir görüşmeye mesken sahipliği yapabileceğini kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*