Rusya Merkez Bankası siyaset faizini 150 baz puan düşürdü

Rusya Merkez Bankası siyaset faizini beklentilerin üzerinde düşürerek yüzde 9,5’ten yüzde 8’e indirdi. Böylelikle ülkedeki siyaset faizi Rusya-Ukraya savaşı öncesi düzeyin de üzerine inmiş oldu.

Rusya Merkez Bankası, bu gün yaptığı toplantıda siyaset faizini 150 baz puan indirimle yüzde 8’e düşürmeye karar verdi.

Ekonomistler siyaset faizinin yüzde 9’a düşürülmesini bekliyordu. Rusya geçtiğimiz ay siyaset faizini savaş öncesi düzey olan yüzde 9,5’e indirmişti.

Bankadan yapılan açıklamada hanehalkı ve işletmelerin enflasyon beklentilerinin değerli ölçüde azalarak 2021 baharı düzeylerine ulaştığı belirtilirken ticari faaliyetlerdeki düşüşün beklenenden daha yavaş olduğu belirtildi.

Banka Rus iktisadı için dış ortamın kuvvetli olmaya devam ettiğini ve bunun ekonomik aktiviteyi değerli ölçüde kısıtlamaya devam ettiğini vurguladı.

ENFLASYON İDDİALARI DÜŞÜYOR

Rusya Merkez Bankası ayıca para siyaseti duruşu dikkate alındığında, yıllık enflasyonu varsayımını 2022 için yüzde 12-15 ve 2023 için yüzde 5–7 aralıklarına çekerken 2024’te tüketici fiyatlarındaki artışın yüzde 4 olacağı iddiasında bulundu.

Rusya’da tüketici fiyatları haziranda yıllık yüzde 15,9 artmıştı. Mayısta ise enflasyon yüzde 17,1 olmuştu.

NE OLDU?

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya asker çıkarmasının akabinde Rusya Merkez Bankası siyaset faizini yüzde 9,5’ten yüzde 20 düzeyine yükseltmişti. İlerleyen günlerde ise dört sefer faiz indirimine gitmişti.

Rusya’da savaş sonrası gelen ambargolar nedeniyle evvel rublenin pahası sert bir biçimde düşmüş ve yabancı sermaye ülkeden büyük ölçüde çekilmişti. Sonrasında Rusya Merkez Bankası’nın şok faiz artışı ve sermaye kısıtlamalarıyla rublenin kıymeti yükseltilmişti.

Bununla birlikte dünya üzerindeki güç fiyatlarının artması da doğalgaz ve petrol zengini olan Rusya iktisadının toparlanmasına yardımcı oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*