Putin nükleer kartını nasıl oynar?

Politico’daki haberde Rusya’nın nükleer silahları nasıl kullanabileceğine yönelik 3 senaryo yayınlandı.

Bunlardan birincisi uzak atmosferik test olarak isimlendirildi. Buna nazaran Rusya’nın kutuplardaki eski bir sovyet test alanında ve yerin üstünde havada bir nükleer deneme yapılabileceği söz edildi.

İkinci senaryoda ise Rusya’nın Ukrayna üzerinde, yerden çok yüksek bir uzaklıkta atmosferik nükleer patlama yapabileceği kaydedildi. Bu senaryo gerçekleşirse Ukrayna’da irtibat sınırlarının devre dışı kalabileceği, ülke genelinde elektrik kesintisine neden olabileceği ve bilgisayarların da büsbütün kullanılamaz hale gelebileceği belirtiliyor.

Üçüncü ve en korkulan senaryo ise Rusya’nın Ukrayna’yı direk nükleer başlıklı bir silahla vurması. Hiroşima’ya atılan bombanın 3’te 1’i büyüklüğünde bir bomba atılsa bile can kaybının Japonya’dakine yakın olabileceği kestirim ediliyor. Putin’in Liviv ve Kiev’deki halka tahliye daveti yaptıktan sonra bu usul bir taarruz yapabileceği belirtiliyor. Lakin bu stil bir akından sonra ortaya çıkacak radyasyondan Rusya’nın kendisinin de etkileneceği belirtiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.