Oxford Üniversitesi 57 bin besinin çevresel tesirini araştırdı

İngiltere’deki Oxford Üniversitesi, 57.000 farklı besinin çevresel tesirini değerlendirmeyi ve akabinde bunu besinsel yarar ile karşılaştırmayı amaçlayan bir çalışma yürüttü.

Times’ın haberine nazaran, bazen sosislerin nasıl yapıldığına nitekim dikkat etmeye kıymet. Örneğin sığır eti içeriyorlarsa, etraf için daha makûs olur. Çok fazla tavuk içeriyorlarsa, araştırmaya nazaran çok daha düzgün olabilirler.

Bir besin unsurunun çevresel tesirini araştırmak karbon ayak izi, su kullanımı ve arazi kullanımını içeriyor. Birebir vakitte, içeriklerine de dayanır.

Bununla birlikte, Birleşik Krallık’ta içerikleri büyüklük sırasına nazaran listelemek mecburidir. 

ÜRÜNLERİN BİLEŞENLERİ BİLİNMİYOR

Proceedings of the National Academy of Sciences mecmuasında yayınlanan yeni araştırma, bu bilgileri kullanarak yeni bir algoritma yarattı.

Oxford Üniversitesi’nden Dr. Michael Clark, “Şu anda sahiden büyük bir bilgi boşluğu var” dedi.

Yöntemin açıkça kusurlu olduğunu söyleyen Clark, “Bilinmeyen bilgilerle uğraşıyoruz. Eserlerin bileşimini tam olarak bilmiyoruz. İsimlendirilmiş, markalı eserler için bilgileri de yasal nedenlerle kamuya açıklayamıyoruz.”

“Umudumuz, süpermarketlerin bunu iyileştirebilmesidir. Örneğin bilgilerini kullanan istekli etiketlerle. Ayrıyeten tüketiciler de bunu genel yaklaşımlarına entegre etmeliler. Zira sosisin besinsel ve çevresel tesiri kıymetli olsa da tek faktör bu değil.”

“İnsanların kültürel tercihleri ​​vardır. Maliyete ve tadına ehemmiyet veriyorlar” dedi.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*