Öğrenince çok şaşıracaksınız! İşte çıplak uyumanın 9 enteresan yararı

İnsanların daha sağlıklı bir hayat sürdürebilmeleri için gerekli olan en kıymetli faktörlerden biri, hiç kuşkusuz uykudur. Natürel sağlıklı bir vücut için gereğince uyumak gerektiği de su götürmez bir gerçek.

Lakin ahenge mühletinden daha kıymetli bir mevzu vardır ki o da uykunun kalitesi. Bu nedenle uykunun kalitesini artıracak ayrıntılara dikkat etmemiz gerekiyor. Bu ayrıntılardan biri de yatağa girmeden evvel giydiğimiz kıyafetler…

Çabucak çabucak hepimiz, konut rahatlığını simgeleyen renk renk desen desen pijamalarımızı giyip yatağa girmeyi seviyoruzdur. Kimi şahıslar ise pijama yerine yalnızca iç çamaşırı ile uyumayı tercih eder.

Fakat uykunun kalitesini etkileyen en kıymetli etkenlerden birinin ortamın sıcaklığı olarak biliniyor. Zira beden uyumaya hazırlanırken ısısını düşürüyor. Bu nedenle uzmanlar, uyku esnasında hiçbir şey giyilmemesini tavsiye ediyor.

Olağan çıplak uyumanın uyku kalitesini artırmanın dışında birçok kişinin bilmediği yararları da bulunuyor.

Bunlardan kimilerini duymuş olabilirsiniz, lakin kimilerinin sizi şaşırtacağına eminiz. İşte sizler için çıplak uyumanın yararlarını derledik.

Çıplak uyumanın yararları

Çıplak uyumak, bedenin doğal soğuma sürecini hızlandırabilir ve bu daha süratli uykuya dalmanızı sağlarken tıpkı vakitte uykuda kalmanıza da yardımcı olur. Yüksek kaliteli uyku, gerilimi azaltır, bağışıklığı artırır ve metabolik sıhhati güzelleştirir.

Bunun yanı sıra tek başına ya da partnerle olup olmadığı fark etmeksizin çıplak uyumak, özgüveni artırabilir.

Uykuya dalmayı kolaylaştırır

Araştırmalara nazaran, beden sıcaklığı uyku sırasında düşer ve uyandıktan sonra yükselir. Çıplak uyumak bu soğuma sürecini başlatabilir ve bu da daha süratli uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Daha kaliteli bir uyku sağlar

Uyku sırasında terlemek, uyku kalitesini bozan şeylerin başında geliyor. Genelde gece terlediğinizde uyanırsınız ve kıyafetlerinizi çıkarmak ya da üstünüzü değiştirmek zorunda kalırsınız. Bu da uykunuzun bölünmesine neden olur.

Çıplak uyumak ise terlemenize mani olur ve gece daha rahat uyumanızı sağlar. Kaliteli bir uyku, gerilimi azaltma ve bağışıklığı güçlendirme başta olmak üzere sayısız yarar sağlar.

Cilt sıhhatine âlâ gelir

Uyku sırasında yanlış kumaş tercihi, cildin nefes almasına mahzur olarak cilt sıkıntılarına neden olabilir. Öte yandan kıyafetler varken bedenin sıcaklığının dengelenmesi daha zordur.

Tüm bunlar ciltte sivilce ve kuruluk üzere sorunlara neden olabilir. Çıplak uyumak ise cildinizin uyku sırasında nefes almasına yardımcı olur.

Uyurken bilhassa ayak, koltuk altı ve genital bölgelerin havalandırılması, ayak mantarı ve pişiği engellemede tesirli olabilir.

Gerilim ve tasayı azaltır

Çıplak uyumak, gerilim düzeylerini düşürdüğü için gerginliği azaltır ve kan akışını hızlandırır. Bu da yeterli bir ruh haline sahip olmanızı sağlar. Gerilimli bir gün geçirdiyseniz, çıplak uyuyarak gevşeyebilirsiniz.

Vajinal sıhhati geliştirebilir

Bilhassa bayanlar için çıplak yahut en azından iç çamaşırsız uyumak, maya enfeksiyonu gelişme riskini azaltarak vajinal sıhhatin korunmasına yardımcı olabilir.

Maya enfeksiyonları, vajinanın pH düzeyinde bir değişiklik, hormonal dengesizlik yahut nem artışı nedeniyle ortaya çıkar. Çıplak uyumak, vajinanın nefes almasına müsaade verebilir.

Erkek doğurganlığını artırabilir

Doğurganlık tedavisi gören erkekler üzerinde yapılan bir çalışma, daha bol çamaşır giyen erkeklerin, dar iç çamaşırı giyenlere nazaran daha yüksek sperm sayısına sahip olduğunu gösterdi.

Çıplak uyumanın doğurganlığı artırabileceğini kanıtlayacak hiçbir bilgi bulunmasa da bu araştırma, bol kumaşın sperm üretimi için yararlı olabileceğini öne sürüyor. Bol kumaş sperm sayısını koruyorsa, hiç giymemenin de tesiri olabilir.

Özgüveni artırır

Çıplak uyumak, önemli bir özgüven artışı sağlar, kişinin kendine olan hürmetini artırır ve vücut imajı memnuniyetsizliğini azaltır.

Birinci başta biraz komik gelebilir lakin çıplak yatmak aslında kendinizi sevme pratiğine alıştırmanın mükemmel bir yoludur.

Gün içerisinde anne karnından çıkmış üzere vakit geçirmek güç olduğundan, yatarken bunu bir alışkanlık haline getirmeyi deneyin.

Libidoyu artırabilir

Çıplak uyumak, cinsel dürtünüzü artırabilir. Nedenini ise hepimiz biliyoruz…

Çıplak uyuyan çiftlerin tensel teması artar ve bu durum, bedenin orgazm sırasında salgıladığı oksitoksin hormonunun daha çok üretilmesini sağlar. Bu hormon gerilime, depresyona, iltihaplanmalara ve yüksek tansiyona karşı birebirdir.

Kilo almayı önler ve metabolizmayı hızlandırır

Çıplak uyurken yüksek vitese geçen tek şey libidonuz değildir. Uykudayken beden ısınızın pek çok şey üzerinde büyük tesiri vardır ve metabolizmanız da bunlardan biridir.

Yapılan araştırmalarda, az uyku ile obezite ve kilo alımı ortasında bir bağ olduğu ortaya konuldu. Ayrıyeten uyuduğunuz ortam daha serin olduğunda bedenimiz daha fazla kalori yakar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.