LGS sonuçları ne vakit açıklanacak? (2022 MEB LGS tercihleri ne vakit?)

Son dakika haberi! 

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) takvimine nazaran, ortaokul 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav sonuçları yarın açıklanacak.

LGS için 1 milyon 236 bin 313 öğrencinin başvurusu merkezi olarak yapıldı. İsteyen öğrenciler imtihana girerken, imtihana girmeyen öğrenciler “yerel yerleştirme” ile liselere yerleştirilecek.

Sınav sonuçlarının “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilmesi bekleniyor. Öğrencilere imtihan sonuç dokümanları, posta yoluyla gönderilmeyecek.

Bakanlığın geçen yıllarda olduğu üzere bu yıl da LGS sonuçları ile birlikte “Merkezi İmtihan Kıymetlendirme Raporu“nu yayımlaması öngörülüyor.

Raporda, öğrencilerin merkezi imtihan sonuçlarına ait dataları detaylı olarak sunulacak, sınavdaki alt testlere ilişkin dağılımlar pahalandırılacak ve testin teknik özellikleri hakkında ayrıntılı sonuçlara yer alacak. Geçen yılki rapora nazaran, LGS merkezi imtihanına başvuran öğrencilerin yüzde 83’ü imtihana girmişti.

2022 liselerin taban ve tavan puanları açıklandı mı? (MEB liselerin yüzdelik dilimleri ve kontenjanları)

SONUÇLARI AKABİNDE TERCİH SÜRECİ MUHAKKAK OLACAK

LGS merkezi imtihan sonuçlarının açıklanmasının akabinde öğrencilerin liselere yerleştirmeleri için tercih süreci de belirli olacak.

Tercih ve yerleştirme takvimi ile imtihanla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının kontenjanlarına ait ayrıntıların da yarın Ulusal Eğitim Bakanlığınca açıklanması bekleniyor.

LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuyla öğrencilerin tercihlerini nasıl yapacaklarına ait şartlar da belirli olacak. Geçen yıllardaki imtihana giren ve merkezi imtihan puanına sahip olan öğrenciler dahil tüm öğrenciler için mahallî yerleştirme okul tercihinde bulunma zorunluluğunun bu yıl da geçerli olacağı kestirim ediliyor.

Kılavuzda, imtihanlı okul tercihleri ile “yerel yerleştirme” tercihlerine ait öbür ayrıntılar da yer alacak.

Yerleştirmelerden sonraki nakil takviminin de yarın belirli olması öngörülüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*