Kuzey Kore’den ABD’ye ‘soykırım’ suçlaması: Hesabını vereceksiniz

ABD’nin, El Kural önderi Eymen el-Zevahiri’yi Afganistan’da gerçekleştirdiği hava atağıyla öldürmesinin akabinde Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan dikkat çeken bir açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Son vakitlerde ABD ve müttefikleri tarafından Afganistan’da işlenen insanlığa karşı cürüm hareketlerinin, milletlerarası toplumun büyük bir şaşkınlık ve kızgınlığı eşliğinde birbiri arkasına gün ışığına çıkarıldığı” sözleri yer aldı.

ABD’nin yanı sıra İngiliz kuvvetlerinin de Afganistan’da insan hakkı ihlallerine imza attığı belirtilen açıklamada, “ABD ve Batılı ülkelerin tüm dünyada sivillere yönelik soykırım da dahil olmak üzere açık insan hakları ihlalleri yaptıkları bilinen bir gerçektir” denildi.

‘Suriye’de onlarca sivili katledip örtbas ettiniz’

Açıklamada ayrıyeten, “Mart 2019’da Suriye’de bir köye hava hücumları düzenleyen ve ortalarında bayan ve çocukların da bulunduğu onlarca sivili katleden ABD Silahlı Kuvvetlerinin, vahşeti örtbas etmek için bölgeyi buldozerle doldurduğu” tabirleri kullanılarak memleketler arası kamuoyunun kelam konusu olayı hala hatırladığı bildirildi.

‘ABD, 21 yılda 48 bin sivili öldürdü”

ABD’yi amaç alan 11 Eylül 2001 terör akınlarına da değinilen açıklamada, taarruzlardan bu yana ABD’nin, Afganistan, Irak, Suriye ve başka ülkelerde 90 binden fazla hava saldırısı düzenleyerek bayan ve çocuklar da dahil 48 binden fazla sivili öldürdüğü öne sürüldü. ABD’deki insan hakları ihlallerine dair argümanlara da yer verilerek, “ABD Guantanamo Hapishanesi ve öteki birçok misal merkezi, temiz insanları yasa dışı bir biçimde gözaltına aldıktan sonra onlara barbarca azap yapma niyetiyle kurdu. Bu merkezler o kadar ağır insan hakları ihlallerinin yuvası haline geldi ki bize 2. Dünya Savaşı sırasında kurulan Nazi toplama kamplarını hatırlatıyor” denildi.

‘Hesap günü gelecek’

Açıklama, ABD ve Batı’nın demokrasi ve insan hakları kisvesi altında saf barışçıl insanları tarifsiz acılar ve tedavisi imkansız yaralarla baş başa bırakan müthiş insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiği savunularak, “İnsanlığa karşı cürümlerde vakit aşımı olmaz. ABD ve Batı, savaş cürümlerinin bedelini ağır ödeyecekleri hesap gününün katiyetle geleceğini unutmamalıdır” kelamlarıyla sona erdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*