Kripto Milyarderi Bitcoin ETF İçin Tarih de Verdi: Onaylanacak!

Bir spot Bitcoin ETF onayı kripto para piyasasının odak noktasında kalmaya devam ediyor. Bu onayın düzenleyicilerin kalesinde bir gedik açarak, kriptonun kabulünü artıracağını yönelik güçlü beklentiler var. Galaxy Digital Holdings Ltd’nin kurucusu ve CEO’su Michael Novogratz, bu onayın çok da uzak olmadığını söylüyor.

Novogratz bu yıl içinde spot Bitcoin ETF onayı bekliyor

Galaxy Digital Holdings Ltd’nin kurucusu ve CEO’su Michael Novogratz, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bu yıl doğrudan Bitcoin’e yatırım yapan borsa yatırım fonlarını nihayet onaylamasını beklediğini yineledi. Novogratz, Dubai’de düzenlenen AIM Summit konferansında konuya ilişkin görüşlerini paylaştı. Bu doğrultuda, düzenleyici kurumun Aralık ayında onay vermesini beklediğini söyledi. Ancak herhangi bir Bitcoin ETF ürününün 2024 yılına kadar işlem görmeye başlamayacağını belirtti.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Ağustos’ta Grayscale Investments LLC, spot Bitcoin ETF konusunda bir zafer kazandı. Bir ABD temyiz mahkemesi SEC’in, Grayscale’ın Bitcoin tröstünü bir ETF’ye dönüştürme planını reddetmesini bozdu. Bazı sektör gözlemcileri bu gelişmeyi bir dönüm noktası olarak işaretledi. Bu arada, SEC karara itiraz etmeye gerek görmedi. Varlık yöneticilerinden gelen birkaç başvuru, önümüzdeki ay değerlendirmesi için SEC’in önüne gidecek. Bu başvuru sahiplerinden Galaxy, bir ETF başvurusunda Invesco ile ortaklık yapıyor.

Cantor Fitzgerald: Spot Bitcoin ETF’si en önemli katalizör

Finansal hizmetler firması Cantor Fitzgerald’ın analistlerine göre de spot BTC ETF gerçeğe dönüşmenin eşiğinde. Ana aracılık ve yatırım bankacılığı hizmetleri sunan firma, varlık yöneticilerinin Bitcoin için bir spot ETF başlatmak için yaptıkları başvuruların SEC tarafından onaylanacağına “giderek daha fazla güveniyor”.

SEC, off-shore spot platformlarda manipülasyon korkusu nedeniyle böyle bir ürünü onaylama konusunda isteksiz davranıyor. Bu yüzden, önerdikleri piyasa gözetim prosedürleri nedeniyle yeni başvuru sahiplerine onay vermeleri mümkün. Firmadan Josh Siegler ve Will Carlson, “önemli büyüklükte düzenlenmiş bir piyasa ile kapsamlı bir gözetim-paylaşım anlaşmasının” düzenleyicileri yatıştıracağını belirtiyor. Analistler, spot Bitcon ETF onayının BTC fiyatı için önemli bir kısa vadeli katalizör olacağını söylüyor. Ayrıca, onayın “Bitcoin’in uzun vadeli benimsenmesi ve meşrulaştırılması için temel bir an” olacağını kaydediyorlar.

BTC yatırımcıları da ETF’yi dört gözle bekliyor!

Şimdiye kadar SEC, piyasa manipülasyonunu önlemek için borsalar arasında bilgi paylaşımının eksikliğine ilişkin endişelerini dile getirerek önceki birkaç spot Bitcoin ETF teklifini reddetti. Bununla birlikte, Haziran ayında teklifini veren BlackRock, daha kapsamlı bir strateji izliyor. Şirket, Coinbase ile piyasa düzensizliklerini tespit etmek ve ele almak için bir anlaşma yaptı.

Bitcoin son haftalarda bir spot ETF’nin potansiyel onayına bağlı manşetler etrafında yükseldi. Bu süreçte lider kripto para 35.000 doların üzerini test etti. Bu arada Bitcoin bu yıl iki kattan fazla değer kazandı. Pazartesi günü yaklaşık 34.655 dolarda ya da 2021’in sonlarında ulaşılan neredeyse 69.000 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinin yaklaşık yarısında çok az değişiklik oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx