Körfez Savaşı’na giden askerlerin gizemli hastalığının nedeni sarin gazı çıktı

BBC

ABD’li bilim insanları, 1991 Körfez Savaşı’nda misyon yapan binlerce askerin gizemli semptomlarla hastalanmasının nedenini keşfettiklerini söyledi. Bu semptomlara, Irak’a ilişkin kimyasal silah depolarının bombalanması sırasında havaya salınan sarin gazının sebep olduğu açıklandı.

Birçok eski asker, vazifelerinin akabinde elden ayaktan düşüren kimi semptomlar göstermeye başlamıştı. Onlarca yıldır “Körfez Savaşı Sendromu” olarak bilinen bu rahatsızlıkların nedeni ise belirsizliğini korudu.

Bir hudut gazı olan sarin çoklukla ölümcül tesirler gösteriyor. Lakin kelam konusu araştırmayı yapan grubun başkanı Dr. Robert Haley, Irak’ta askerlerin maruz kaldığı gazın seyreltildiğini ve bu nedenle de ölümcül olmadığını söyledi.

Sarin tesiriyle hastalanmanın genetik yatkınlıkla ilgili olduğunu belirten Dr. Haley, PON1 isimli genin rolüne dikkat çekiyor. Bu gen bedendeki zehirli kimyasalların parçalanmasında değerli rol oynuyor.

Araştırma takımı, PON1 geninin daha az tesirli olduğu eski askerlerin hastalanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu tespit etti.

ABD hükümetinin finanse ettiği araştırmaya 1000’i aşkın Körfez Savaşı gazisi katıldı.

Texas Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Dr. Haley, bu araştırma sonuçlarının kesin datalar içerdiğini belirterek, “Bulgularımızın semptomları giderecek tedavilerle sonuçlanmasını umut ediyoruz” dedi.

Getty Images

KÖRFEZ SAVAŞI SENDROMU NEDİR?

Irak’ın eski devlet lideri Saddam Hüseyin’in Ağustos 1990’da Kuveyt’i işgal etmesiyle başlayan Körfez Savaşı, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin “Çöl Kalkanı” ve “Çöl Fırtınası” harekatları ile Irak’a karşı kara ve hava operasyonlarıyla devam etmişti.

Bu savaşta vazife alan askerlerin bir kısmı ülkelerine döndükten bir mühlet sonra nedeni anlaşılamayan rahatsızlıklar yaşadı.

Günlük hayatlarını sürdürmede zorlanan eski askerlerde ortaya çıkan semptomlar ortasında deride döküntü ve kaşıntı, yüksek tansiyon, ishal, kas ağrısı, eklem ağrısı, uyum bozukluğu, kronik yorgunluk üzere fizikî rahatsızlıkların yanı sıra travma sonrası gerilim bozukluğu ve bilişsel problemler üzere ruhsal belirtiler bulunuyor.

Royal British Legion isimli askeri yardım kuruluşu iddialarına nazaran İngiltere’den Körfez Savaşı’na gönderilen 50 binden fazla askerin 33 bini hala kronik yorgunluk, eklem ağrısı, hafıza ve konuşma problemleri üzere semptomlar gösteriyor.

Eski askerler, 30 yılı aşkın bir mühlet boyunca hastalıklarının ciddiye alınmamasından şikayetçi oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.