Kocaeli’nin içme suyunu karşılayan barajın etrafı çöp altında kaldı

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan 51 milyon metreküp kapasiteli Yuvacık Barajında yaz ayında su düzeyi yüzde 69’lara kadar gerilirken yurttaşlar bölgede piknik yapmaya ve balık tutmaya geldi.

Çöp konteynerin boş olmasına karşın çöplerin kentin içme kaynağının olduğu baraja ve etrafına atılmasına birtakım yurttaşlar reaksiyon gösterdi.

“5-6 YIL İÇİNDE EN SÜRATLİ SU DÜŞÜŞÜ BU YIL YAŞANDI”

Ailesiyle balık tutmaya gelen Faruk Filiz, “Gözlemlerime nazaran son 5-6 yıl içerisinde en süratli su düşüşü bu yıl yaşandı. Bu kadar düşüşün sebebinin ne olduğunu bilmiyorum. Her vakit buralara ailemle birlikte balık tutmaya gelirim. 3 hafta evvel buraya geldiğimde su düzeyi önemli derece yüksekti. Bu kadar kısa müddette su düzeyinin düşmesi dikkatimi çekti” dedi.

“İNSAN EVLADI DOĞAYI BU HALE KOYAR MI?”

Piknik yapmaya gelen 81 yaşındaki Asiye Kars, “Çöplerin etrafa atılması insanlara yakışmıyor. Simitler, içki şişeleri, poşetler etrafa atılmaz. Çöp konteyneri var, gidip oraya atsınlar. İnsan evladı doğayı bu hale koyar mı, içtiğimiz sulara çöp atılır mı? Tüm yangınlar bu çöplerden çıkıyor” diye konuştu.

Çöplerin etrafa atılmasına reaksiyon gösteren Yaşar Kars, “Etraf çöp dolu. Beşerler piknik yapıyor fakat tabiatın değerini bilmiyor. Çocuklarımıza bırakacak bir şeyimiz kalmayacak. Burada piknik yapan şahısların çöplerini çöp kutusuna atmalarını rica ediyoruz, kimsenin buraya çöp bırakmasını istemiyoruz. Biz daima buraya gelmeyiz lakin tabiatımızın değerini bilen insanlarız” biçiminde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*