Kasık Ağrısı Neden Olur, Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık Ağrısı Neden Olur, Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?
Kasık Ağrısı Neden Olur, Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık ağrısı nedir? Kasık ağrısı neden olur? Kasık ağrısı nedenleri nelerdir? Kadınlarda kasık ağrısı neden olur? Kasık ağrısı tedavisi nedir? Kasık ağrısı nasıl tedavi edilir? Kasık ağrısı nasıl geçer? Kasık ağrısıyla ilgili her şey haberimizde…

Kasık ağrısı nedir? Kasık ağrısı neden olur? Kasık ağrısı nedenleri nelerdir? Kadınlarda kasık ağrısı neden olur? Kasık ağrısı tedavisi nedir? Kasık ağrısı nasıl tedavi edilir? Kasık ağrısı nasıl geçer? Kasık ağrısıyla ilgili tüm merak edilenler haberimizde..

Kasık ağrısının birçok farklı nedeni olabilir ve bu nedenler kadın ve erkekte farklılıklar gösterir. Kadın ve erkeklerin sıklıkla karşılaştığı kasık ağrısı, ciddiye alınması şart sağlık sorunlarındandır. Kasıklarda ağrı, sağ veya sol tarafta ortaya çıkabilir. 

Kasık ağrısı hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir sağlık sorunudur. Bu ağrının sebebi birçok şey olabilir. Bu ağrılar sağ veya sol tarafta meydana gelebilir. 

Kasık ağrısı günlük yaşamda insanlar tarafından çok fazla hissedilmez ve bu yüzden tedavi açısından gerek duyulmaz. Fakat bu durum sonucunda ertelenen kasık ağrısı zamanla büyük bir probleme de dönüşebilir ya da altta yatan başka bir ağrının belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir.

KASIK AĞRISI NEDİR?

Kasık ağrısı kadınlarda üreme sistemlerindeki yumurtlama durumuyla ilgilidir. Yumurtalıkta yaşanılan bir kist ya da vajinal enfeksiyon veya idrar yolu ile birlikte gelen bu ağrı ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde böbrek taşı düşürme, testislerde bulunan hastalıklar ya da kas gerilmesi gibi çeşitli sağlık problemleri kas ağrısı olarak ortaya çıkabilmektedir.

KASIK AĞRISI NEDEN OLUR?

Kasık ağrısı genellikle fiziksel bir aktivite ya da spor yaralanmaları sonucu meydana gelir. Bu bölgedeki kasların gerilmesi ya da zorlanması kasık ağrılarının başlıca nedenini oluşturur. Kasık ağrısının birçok farklı nedeni olabilir ve bu nedenler kadın ve erkekte farklılıklar gösterir. Örneğin kadınlarda regl dönemindeki yumurtlama kasık ağrısına yol açabilir ve doğal olarak erkekler için böyle bir ağrı nedeni söz konusu olamaz.

KASIK AĞRISININ NEDENLERİ NELERDİR?

Kasık ağrısının birçok nedeni olabilmektedir. Cinsiyete ve yaşa göre nedenler değişebilmektedir. Spiral kullanımı, kasıkta bulunan fıtık, dış gebelik, bel fıtığı, stres, stres altında yine depresyon ve psikolojik hastalıklar, yumurtalıkta bulunan kistlerin patlaması veya burkulması, ağrıdan kısa bir zaman önce yapılan doğum veya sezeryan gibi nedenlerle kasık ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Kasık ağrısı yapılan gebelik testi, yapılan dışkı testi ve yine yapılan kemik yoğunluğu testi gibi çeşitli testlerle tanısı konulabilir. Yine bir doktor tarafından ağrının hasta tarafından anlatımı da dinlenir. Kasık ağrısına tedavi uygulanmadan önce ağrının olduğu yerde çeşitli testler fiziki olarak da yapılabilmektedir. Kasık ağrıları kadınların, adet dönemlerinde şiddetini arttıran bilmektedir.

– Kadın üreme organlarını (rahim, yumurtalık, tüp) ilgilendiren enfeksiyonlar, iltihaplar ve apseler.

– Pelvik enflamatuar hastalık (PID),salpenjit, endometrit, tubaovarian apse

– Yumurtalık kistlerinin burkulması, patlaması

– 5-6 cm ve daha büyük ve özellikle rahmin dış duvarında olan miyomlar

– Endometriozis

– Adenomyozis

– İdrar yolu enfeksiyonları, sistit, interstisyel sistit, kronik üretrit

– Anormal mesane fonksiyonu

– İdrar yollarında taş ve kum olması

– Apandisit

– Fıtık

– Dış gebelik

– Düşük veya düşük tehdidine bağlı kanamalar

– İrritabl bağırsak sendromu

– Normal doğum ve sezaryen ameliyatından sonra erken dönemler

– Dismenore (adet ağrısı, adet sancısı)

– Servikal stenoz: Geçirilmiş ameliyat veya diğer müdahalelere bağlı rahim ağzının daralması

– Endometrial polipler

– İleri derecede organ sarkmaları

– Spiral kullanımı

– Kabızlık

– İnflamatuar bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, crohn hastalığı)

– Bel fıtığı ve bu bölgedeki sinirlere bağlı bazı patolojiler

– Psikolojik rahatsızlıklar, depresyon

KADIN VE ERKEKTE FARKLILIK GÖSTERİR

Bu bölgedeki kasların gerilemesi ya da zorlanması kasık ağrılarının başlıca sebebini oluşturur. Kasık fıtığından idrar yolu iltihabına kadar birçok nedenden dolayı ortaya çıkan kasık ağrısı ihmal edilmemelidir ve bir genel cerrahi uzmanına gidilmelidir. Kadınlarda üreme organlarıyla ilgili bir sorun yaşanıyorsa bu durumda jinekolojik muayene ile mevcut ağrının sebebi araştırılmalıdır. Kasıklarda ağrı birçok şeye bağlı olabilir ve bu nedenler kadın ve erkeklerde değişiklik gösterebilir. 

Kasıklar vücutta mide ile baldırlar arasında, karnın bitip bacakların başladığı yerlerdir. Kasık gölgesinde birlikte çalışan 5 kas, bacakların hareket etmesini sağlar. Kasıklarda ağrı, genellikle fiziksel bir aktivite ya da spor yaralanmaları sonucu meydana gelir.

İşte kadınlardaki kasık ağrısının nedenleri;

– Sancılı regl dönemi

– Apandisit

– Bağırsak itihabı

– Bel fıtığı

– Böbrek taşları, idrar yollarında taş ya da kum

– Dış gebelik

– Endometrit (Rahim içi iltihabı)

– Kasık bölgesinde enfeksiyon

– Lenf bezlerinin iltihabı

– Sinirsel bağırsak spazmları

– Miyom

– Kalça ağrısı

– İskelet sistemine ait problemler

– Sistit

– Tüplerin iltihaplanması

– Yumurtalıkların burkulması

– Yumurtalık kistleri

– Endometriyal polipler (Rahmin iç yüzeyinde oluşan polipler)

– Endometripzis: (Halk arasında ‘çikolata kisti’ olarak bilinir)

KASIK AĞRISI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Enfeksiyon hastalıklarından dolayı oluşan ağrılarda genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Regl ağrısı ve yumurtalama ağrısı ağrı kesicilerle tedavi edilebilir. Ağrı kanser kaynaklıysa kemoterapi uygulanabilir. Ağrıyı gidermek için buzluktan çıkaracağınız buz küplerini temiz bir beze sarıp ağrı olan bölgeye tutabilir, ağrı kesici ilaç kullanılabilir.

Kasık ağrısı genellikle fiziksel bir aktivite ya da spor yaralanmaları sonucu meydana gelebilir. Peki kasık ağrıları nasıl giderilir? Gelin birlikte bakalım.

KASIK AĞRISI NASIL GEÇER?

Kasık ağrısı nasıl geçer, kişide bulunan kasık ağrısı yaşa ve cinsiyete göre belirli testler sonucunda tanı konulması ile başlanır. Kasık ağrısında ilaç tedavisi de yapılabilmektedir.

– Çeşitli ağrı kesiciler ile ağrı azaltılır ya da tamamen kesilmesi ortadan kaldırılır. 

– Kasıkta oluşan kaslardaki sertleşmeler var ise kremler kullanılır, kaslar gevşetilir.  

– Kadınların regl dönemi ya da yumurtlama günlerinde hormonal olarak gerçekleşen ağrılar için farklı bir tedavi yöntemi kullanılmaktadır. 

– Ancak vajina, rahim tüpleri enfeksiyonu gibi çeşitli yerlerdeki ağrılara göre o bölgeler tespit edilerek yapılacak tedavi de ona göre olmaktadır. 

– Ancak psikolojikmen alınan antidepresan gibi çeşitli ilaçlar da kasık ağrılarında etkili olduğu görülmektedir. Çoğu uzmana göre antidepresan ilaçlarının kasık ağrılarında kullanımı tercih edilmektedir. 

– Bazı kasık ağrılarında cerrahi müdahalelerde gerekli görülmektedir. 

– Kişinin şiddetli ve ilerlemiş ağrısında oldukça nadir olarak görülen rahim ve yumurtalıkların alınması tercih edilir.

– Eklem ve kaslarda gerçekleşen ağrılarda daha çok ve ilaç tedavisinden önce fizik tedavi yapılır. 

– Fizik tedavi uzmanları tarafından da oldukça faydalı görülmektedir. 

– Yine kasık ağrılarına şiddetli ve bir şey oldukça rahatsız eden bir ağrı varsa iğne ile ilaçlarla rahatlatma ve ağrıyı dindirme tedavileri ardından ileriki süreçler için çeşitli kontroller altında tedaviler yapılmaktadır.

Kadınlarda ve erkeklerde kasık ağrılarının teşhisi için idrar tahlili ve karın muayenesi yapılmalıdır. Kasık ağrılarının tedavi yolları ağrının şiddetine ve sebebine göre değişebilir. Enfeksiyon hastalıkları nedeniyle oluşan ağrılarda genellikle antibiyotik tedavisi yapılır.

REZENE ÇAYI İYİ GELİR

Kasıklarda ağrı için evde yapabileceğiniz, anlık iyi gelecek yöntemler de vardır. Bunlardan ilki bitki çaylarıdır. Özellikle papatya ve rezene çayı kasık ağrılarını hafifletmede iyidir ve regl dönemlerinizde oluşan ağrıyı gidermeye destek olur. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*