Karamollaoğlu’ndan iktidara sert kelamlar

Saadet Partisi önderi Temel Karamollaoğlu, iktidara iktisat üzerinden sert tenkitlerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı düşük faizle mesken sahibi olma konusuna da değinen Karamollaoğlu, “Erdoğan iktidarı, halkın barınma meselesini değil, inşaat ve rant lobilerinin sıkıntılarını çözüyor; halkın değil bir avuç müteahhidin yüzünü güldürüyorlar” dedi.

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu haftalık basın toplantısında gündemi kıymetlendirdi. İktidara yönelik tenkitlerde bulundu.

“EKONOMİ DEYİNCE AĞZIMIZIN TADI KAÇIYOR”

“Ekonomi deyince ağzımızın tadı kaçıyor” diyen Karamollaoğlu, kelamlarına şöyle devam etti:

*Evde, okulda, iş yerinde, komşuluk sohbetlerinde, dost meclislerinde konuşulan ana gündem iktisat.

*Ne konuşulursa konuşulsun, ister istemez laf dönüyor dolaşıyor iktisada geliyor. 7’den 77’ye tüm vatandaşlarımız; geçim külfeti, hayat pahalılığı ve işsizlikten muzdarip…

“MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR”

TÜİK bilgilerine nazaran, Nisan’da yıllık enflasyonun yüzde 69,97 olduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

*Sağolsunlar, adeta bir kuyumcu titizliğiyle çalışmış olacaklar ki; yüzde 70 dememişler! Besin ve içeceklerdeki bir yıllık enflasyon yüzde 89,10, ulaştırmada ise yüzde 105,86 olarak gerçekleşti.

*Bu kalemlerdeki artışlar dahi, gerçek enflasyonunun %70’in çok üzerinde olduğunu, üç haneli sayılara ulaştığını göstermektedir.

*Üretici fiyatlarındaki yıllık artış ise yüzde 121,82 ile Mart 1995’den bu yana görülen en yüksek artış olarak kayıtlara geçti.

*ÜFE ile TÜFE ortasındaki fark ise, önümüzdeki aylarda tüketici enflasyonundaki artışın devam edeceğine işaret etmesi açısından ehemmiyet taşımaktadır.

*İktidar, sayılarla oynasa da gerçeklerin üzerini örtemiyor; zira mızrak artık çuvala sığmıyor!

*Kurumlar birebir istatistik ve raporlar içerisinde dahi birbiriyle çelişen bilgiler açıklıyor. Dün açıkladıklarını bugün revize etme gereksinimini duyuyorlar, bugün açıkladıklarını birkaç ay içerisinde tekrar revize ediyorlar.

“ÖNGÖRÜLMEZ BİR ÜLKE İNŞA ETTİLER”

Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta yılın ikinci Enflasyon Raporu’nu açıkladığını ve Ocak raporunda yüzde 23,2 olarak açıklanan 2022 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42,8’e revize edildiğini belirten Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

*Yıl sonu varsayımında, üç ay içinde yaklaşık 20 puanlık revizyon çok önemli bir değişikliktir. Bu çapta bir düzeltme kurumların ve yetkililerin çapsızlığını gösterir; hiç kimse kusura bakmasın!

*1 puan değil, 5 puan değil; 20 puan sapma olur mu? Merkez Bankası böyleyse; kim neyi öngörebilir bu ülkede? Ak Parti iktidarı, tüm kurumlarımızın ayarlarıyla oynayarak ‘öngörülemez bir ülke’ inşa etmeyi başarmıştır; başarısızlıklarını muvaffakiyet üzere takdim etme muvaffakiyetleri da bundan kaynaklanmaktadır işte.

*Enflasyonda hal bu türlü de kur konusunda durum farklı mı güya? Kur muhafazalı mevduat uygulaması ve daha pek çok tedbire karşın dolar kuru 15’i geçti tekrar.

*2017’de; 3.80, 2018’de; 5,30, 2019’da; 5,90, 2020’de; 7,45, 2021’de; 13,40. Bugün itibariyle; 15,30 lirayı geçti.

“HİPERENFLASYONA HAKİKAT SÜRATLE YOL ALINIYOR”

“Ne oldu artık? Kıymetlerimizi ve inancımızı günlük politikalarınıza alet etmenize değdi mi?” diye soran Karamollaoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

*Ne faizi, ne döviz kurunu, ne de enflasyonu denetim altına alabildiniz! Üçü de karavana atış. ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’, ‘Faiz lobisi, döviz lobisi!’, ‘Nas var!’ telaffuzlarının akabinde bugün gelinen noktada; Faizden geçinenler en rahat devirlerini yaşıyor, faizi müjde olarak takdim eder hale geldiniz. Dolar 15 Lirayı geçti. Yüksek enflasyondan hiperenflasyona hakikat da süratle yol alınıyor.

“EV ALABİLMEK HAYAL OLDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘müjde’ olarak açıkladığı konut paketini de eleştiren Karamollaoğlu, şu sözleri kullandı:

*Erdoğan çeşitli paketler açıklayarak, konut meselesine ‘yine kendince’ tahlil sunmuş. İnsan hayret ediyor doğrusu…

*Her kabine toplantısının akabinde yapılan açıklama öncesi diyoruz ki; ‘bu sefer bizi yanıltsalar, gerçek ve düzgün adımlar atsalar da biz de takdir etsek’ Ama her seferinde atılacak en yanlış adımları, millete yarar yerine ziyan verecek adımları tek tek bulup, bunları hayata geçiriyorlar.

*’Acaba ne yapsak da milletin refahından, ekmeğinden, yararından, geleceğinden eksiltsek’ diye düşünülse; bu uygulamalar lakin o vakit akla gelir. Artık konut konusunda açıklananlar kimlere yaradı yahut yarayacak?

*Orta sınıfın ve dar gelirlilerin mesken sahibi olma hayalini, meydana getirdiği yüksek enflasyonla çalan Sayın Erdoğan; artık yüzde 0,99 düşük faizle birinci sefer mesken sahibi olacaklara güya bir düzgünlük yapıyor.

*Yüzde 20’ler civarındaki enflasyonu, 1 yılda yüzde 70’e çıkardığını unutmuş olacaklar ki; düşük faizli kredi ile birikimi olanlara kamu bankalarının imkanlarını altın tepside sunuyorlar!

*Bu durumda en üst gelir kümesinde yer alan bireyler, zati olağan koşullarda enflasyon oranından düşük faizlerle konut alıp farklı yatırımlar yapabiliyor. Yabancılar ise pahalı para üniteleri sayesinde konut sahibi olabiliyor.

*Ancak orta ve dar gelirli vatandaşlarımız için konut alabilmek Pazartesi akşamı itibariyle büsbütün hayal oldu!

“HALKIN DEĞİL BİR AVUÇ MÜTEAHHİTİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR”

*Göz nazaran göre milyonlarca yoksuldan alıp, bir avuç memnun azınlığa veriyor. Bir yandan ‘nas’ı münasebet göstererek dövizi yükselten iktidar, öte yandan düşük kredilerle çalışan kısmın yararını düşük faizli kredi yoluyla imkanı olanlara aktarılmasına yol açıyor.

*Diğer bir deyişle; birikim yapmak isteyen, parasını korumak isteyen vatandaşlara nasta haram olarak belirtilen faizli krediden öteki bir çıkar yol bırakmıyor.

*Erdoğan iktidarı, halkın barınma problemini değil, inşaat ve rant lobilerinin sıkıntılarını çözüyor; halkın değil bir avuç müteahhitin yüzünü güldürüyor.

*’Beşli çete’ kelamına çok kızıyorlar bu arkadaşlar. Ancak, ‘Beşli çetenin oluşumunda en büyük tesiri olan Sayın Erdoğan, oyun kurucu rolüyle ranta, kazandıracak paslar vermeye devam ediyor.

*Bu beyefendiler, betonu ve bankaları çok seviyorlar. Bu sevdalarından bir türlü vazgeçemediler.

“DAR GELİRLİ BÜYÜK ZORLUKLAR İÇİNDE”

“İktidar, döviz kurunda olduğu üzere enflasyonda da adeta kumar oynamaktadır.” diyen Karamollaoğlu kelamlarını şöyle tamamladı:

*Bu kumarın borcunu ise faiz, artırım, kur muhafazalı mevduat, garantili geçişler üzere isimlerle vatandaşın vergileri ile, yani bizim hepimizin alın teri ile ödemektedir.

*Bilmeliler ki; denetimden çıkan enflasyon nedeniyle dar gelirli kesim büyük zorluklar içindedir. Fiyatlar gerçek enflasyonu yansıtmaktan uzak olan resmi sayılara nazaran kısmen ve gecikmeli olarak ayarlanmakta, bu da aslında bozuk olan gelir dağılımını daha da bozmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*