İzmir’de dublörlü arazi çetesini tapu memurları yakalattı

Dolandırıcıların kurbanlarını alt etmek için tasarladıkları şeytani planlar hudut tanımıyor…

İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan ve sahipleri yurt dışında olan biri 13 milyon, oburu 10 milyon TL kıymetindeki iki başka araziyi geçersiz kimlik çıkarılarak bedelinin altında satılmaya çalışıldı.

Çiğli Tapu Müdürlüğü grubunun dikkatiyle bu şahıslar yakalandı.

Arazi sahibinin benzeyen birini kullandılar

İlk olay, geçen 14 Nisan’da yaşandı.

Çiğli ilçesi Harmandalı Mahallesi’nde bulunan ve sahibi Almanya’da yaşayan bir şahsa ilişkin 13 milyon TL pahasındaki bir araziyi 1,5 milyon TL’ye düzmece kimlik ve dublör kullanarak satmak isteyen 3 kişilik çete, kimlik ve imza süreçleri sırasında fark edildi.

DHA’nın haberine nazaran daha evvel de İstanbul Tuzla’da 10 milyon liralık bir araziyi uydurma dokümanlarla satışını fark eden Tapu Müdürü Murat Yiğit durumu çabucak polise bildirdi.

İhbar üzerine tapu müdürlüğüne gelen polis takımları, şüphelileri yakaladı. Süreçleri sonrası adliyeye sevk edilen 3 şüpheliden E.K. tutuklanırken, 2’si tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

İkinci olayda da memurun dikkati yakalattı

İkinci olay ise 14 Haziran’da yaşandı. Yeniden Çiğli Tapu Müdürlüğü’ne gelen ve Harmandalı’da bulunan 10 milyon TL kıymetindeki diğer bir araziyi satmaya çalışan 2 kişi bir defa daha müdürlük işçisince fark edildi.

İhbar üzerine olay yerine gelen polis grupları, A.Y. ve M.A. isimli 2 kuşkulu yakaladı. Gözaltına alınan 2 kuşkulu de süreçleri sonrası sevk edildiği adliyede tutuklandı.

“E-Devlet şifresini kimseyle paylaşmasın”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Çiğli Tapu Müdürü Murat Yiğit, “Vatandaşımız-e Devlet şifresini kimseyle paylaşmasın. Zira bütün girişler e-Devlet üzerinden. Ayrıyeten taşınmazı olan vatandaşlarımız, web tabu üzerindeki telefon numaralarını güncellesin. Zira en ufak bir süreçte dahi, telefonunuza bildiri geliyor. Böylece bu tıp durumları, telefonuna gelen iletiyle da haberdar olabilirsiniz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.