İstek Beyefendi Apartmanı davası: Yönetici bile bina sağlam değil demişti

Ege Denizi’nde Seferihisar açıklarında, 30 Ekim 2020’de meydana gelen, 115 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki zelzelede Bayraklı ilçesinde bulunan 8 katlı İstek Beyefendi Apartmanı’nda 36 kişi ömrünü yitirdi, 17 kişi de yaralandı.

Sanık sayısı 13’e yükseldi

Depremin akabinde başlatılan soruşturma çerçevesinde 4’ü tutuklu 9 kişi hakkında, İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinde ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olma’ cürmünden 20 yıla kadar mahpus cezası talebiyle dava açıldı. Yargılama müddetinde 2 sanık tahliye edildi.

Yargılama basamağında İstek Beyefendi Apartmanındaki diş doktoru polikliniği sahipleri Arda H. ve Onur Y. ile daire sahipleri Selma E. ve Seçkin E.’nin de evraklarının birleştirilmesiyle sanık sayısı 13’e yükseldi.

Davanın dün İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasına tutuklu sanıklar mimar Ali Serdar Bayram ve yapı müteahhidi Hasan Hüseyin Özkan, Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Kimi tutuksuz sanıklar, davacılar ve taraf avukatları ise salonda hazır bulundu.

“Keşke o bina, bugünlerde yapılsaydı”

İHA’nın haberine nazaran; hakkında soruşturma olduğu tabir edilen İ.K., mahkemede şahit olarak dinlendi. Tutuklu sanık Ali Serdar Bayram’ın 1988-1992 yılları ortasında kendi inşaat şirketinde çalıştığını söyleyen İ.K., “Ali Serdar Bayram, Türkiye’nin bana nazaran sayılı mimarlarındandır. 1992’de bizim şirketten ayrıldı. Projenin statik betonarme işini yapan Tamer P. De 1992’de şirketimizden ayrıldı. İstek Beyefendi Apartmanı projesini 1993 yılında imzalamışlar. O yıllarda proje müellifi birebir vakitte fenni mesul oluyordu. Temel sorumlu olan bir de müteahhit oluyordu. Bugün fenni mesul yerine kontrol firmaları var. İnşaatla ilgili her türlü kontrol o firmanın sorumluluğunda. Keşke o bina bugünlerde yapılsaydı” dedi.

“Müteahhit kimse o sorumludur”

Hasan Hüseyin Özkan’ı tanımadığını da savunan İ.K., “Neyle suçlandığını bilmiyorum ancak alnım açıktır. Bu projenin benim ofisimde imzalandığı söyleniyor lakin benim alakam yok. Müteahhit kimse o sorumludur” diye konuştu.

“Mobilyaları duvara dayama, bizim binamız sağlam değil”

Rıza Beyefendi Apartmanındaki diş tabibi polikliniğinde tadilat yapan firmanın sahibi K.Ö. de duruşmada şahit olarak dinlendi. Klinik olacak dairede herkesin meskeninde yaptığı seviyede tadilatlar yaptıklarını söyleyen K.Ö., “Boya, mobilya, yer döşeme tadilatı yaptım. Tadilat yapılmadan evvel olağan apartman dairesiydi. Mobilyaları apartmanın duvarına dayadığımızda yönetici, ‘Mobilyaları duvara dayama, bizim binamız sağlam değil’ dedi. Bu kelamlar bana saçma gelmişti. ‘Bu mobilyalar duvarı yıkar mı?’ diye düşündüm. Binanın yöneticisi olan bayan, bana inşaat mühendisi olduğunu söylemişti ve o binanın çürük olduğunu çok net biliyordu. Cenazesinde yeğenleri, ‘Ah be teyze biliyordun buranın çürük olduğunu, yıkılacağını. Neden çıkmadın bu binadan’ diye ağlıyordu” dedi.

“Beton atmayı ve demir döşemeyi çok uygun bilirim”

Tahliyesini talep eden tutuklu sanık Ali Serdar Bayram, “Bir imza attığım içim 16 aydır cezaevindeyim. Hayatım boyunca yaptığım işleri ispatlayabilirim” dedi.

Bilerek makûs iş yapmadığını savunan tutuklu sanık Hasan Hüseyin Özkan ise “25 yaşımda memleket sevdasıyla Almanya’dan geri döndüm. İnsanları konut sahibi yaptık. Okullar, mescitler yaptık. Beton atmayı ve demir döşemeyi çok güzel bilirim” diye konuştu.

Sanık avukatına reaksiyon: “Çocuklarımızı toprağa koyduk”

Özkan’ın tabirinin akabinde kelam alan avukatının, müvekkilinin sıhhat sıkıntıları yaşadığını tabir ederek, “Tahliye edilmediği takdirde sonraki duruşmada göremeyebiliriz” demesi üzerine zelzelede yakınlarını kaybedenler de “Biz çocuklarımızı toprağa koyduk. Yıllardır göremiyoruz” diyerek reaksiyon gösterdi.

Duruşma savcısı, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istedi.

Savunması alınmayan sanıkların haklarında yakalama kararı çıkarılmasına karar veren mahkeme heyeti, Bayram ve Özkan’ın tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*