İstanbul Havalimanı’nda uyuşturucu operasyonları

Ticaret Bakanlığı Gümrük Koruma Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü NarkoKİM gruplarınca, Güney Amerika’dan İstanbul Havalimanı’na gelen sonrasında da İzmir’e gideceği tespit edilen yabancı asıllı şahıs riskli olarak değerlendirildi.

Yapılan üst ve eşya aramasında rastgele bir aksiliğe rastlanmamasına karşın kuşkulu hareketler sergilemesi nedeniyle şahsın yine üstü arandı ve karın bölgesinde sertlik olduğu fark edildi.

85 kapsül yuttu

İç vücut muayenesine yönlendirilen şahsın 85 kapsül yuttuğu tespit edildi.

Analiz edilen kapsüllerde kokain olduğu belirlendi.

Şahıs, muayenesi tamamlanarak savcılığa sevk edildi.

Orta Doğu’dan Afrika’ya transit gidecekti, takımlar buldu

Bir diğer operasyonda da Orta Doğu’dan Afrika’ya transit olarak gidecek uçağa ait yapılan risk tahlilinde, birtakım kargolar kuşkulu olarak görüldü.

X-ray taramasından geçirilen ve NarkoKİM işçisince ayrıntılı olarak aranan kuşkulu kargoların birinde, paketlenmiş halde 96 kilogram khat cinsi uyuşturucu husus ele geçirildi.

Uyuşturucuyu gelinlik astarına gizledi

Bir öbür operasyonda, yurt dışından gelen ya da transit olarak gidecek olan kargo gönderilerinin rutin denetimi sırasında kuşkulu olarak görülen pakette yapılan arama sonucunda gelinlik astarına zulalanmış, 14 bin 500 amfetamine el konuldu.

10,5 kilogram esrar ele geçirildi

Yürütülen öbür operasyonlarda ise Afrika ülkelerinden gelen uçuşlarda tespit edilen 3 kuşkulu şahıs, Gümrük Koruma işçisince takip edildi.

Şahısların valizlerinde yapılan aramada toplam 10,5 kilogram esrar ele geçirildi.

Havalimanı dışında bekleyenler de gözaltında

AA’nın haberine nazaran operasyonlara ait yürütülen çalışmalar kapsamında şahısları havalimanı dışında bekleyen şahıslara de ulaşıldı ve toplam 4 kişi gözaltına alındı.

Soruşturmalar devam ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*