İngiltere basını sav etti… ‘Prens Charles’ın hayır kuruluşu, Usame bin Ladin ailesinden bağış aldı’

The Sunday Times’ın haberine nazaran, İngiltere Veliaht Prensi Charles’ın kurduğu Galler Prensi Yardım Fonu’na 2013’te 1,2 milyon dolarlık bağış yapıldı.

Söz konusu para, 2011’de ABD güçlerince öldürülen bin Ladin’in üvey kardeşleri Bekir bin Ladin ve Şefik bin Ladin tarafından yatırıldı.

Danışmanları, Prensi Charles’ı bağışı kabul etmemesi istikametinde uyardı.

Galler Prensi Charles’ın resmi konutu Clarence House’dan yapılan açıklamada, bağışın yapıldığı doğrulandı.

Açıklamada, bağışın kabulü kararının prens tarafından değil yardım kuruluşunun yetkilileri tarafından kapsamlı incelemeler yapılarak alındığı belirtildi.

Galler Prensi Yardım Fonu 1979’da Galler Prensi Charles tarafından kurulmuştu.

Veliaht Prens Charles, haziranda da Eski Katar Başbakanı Hamad bin Casim Al Sani’den içinde 3 milyon dolar nakit para bulunan çantaları kabul ettiği argümanıyla gündeme gelmişti.

Prens Charles ve Bekir bin Ladin’in 2001’de ABD’deki 11 Eylül hücumlarından yalnızca 2 hafta sonra akşam yemeği yediği ortaya çıkmıştı.

St James Sarayı’ndan yapılan açıklamada yemeğin, başkanlığını Prens Charles’ın yaptığı Oxford’daki İslami Araştırmalar Merkezi’ne takviye sağlamak üzere aylar öncesinden planlandığı belirtilmişti.

Açıklamada, “Prens Charles Suudi Arabistanlı iş adamı Bakr bin Ladin ile buluşmuş ve İslami inanışın unsurlarını de kapsayan bir sohbet yapmıştır. Bu sohbette bin Ladin, ailesinin Usame Bin Ladin’i yıllar evvel reddettiğini bildirmiştir.” tabiri kullanılmıştı.

– BİN LADİN, 11 EYLÜL’ÜN GERİSİNDEKİ İSİM

11 Eylül 2001’de New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ne (İkiz Kuleler) ve ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) terör akınları düzenlenmişti.

Olaylarda, 19 saldırgan hariç New York, Washington ve Pennsylvania’da toplam 2 bin 977 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırıları El Esas örgütünün elebaşı Usame bin Ladin üstlenmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*