Hollanda’da otobüs sürücüleri ‘toplu iş sözleşmesi’ için grevde

Hollanda’nın birçok kentinde otobüs sürücüleri, fiyatların artırılması, iş yüklerinin hafifletilmesi ve daha uygun toplu iş mukavelesi talebiyle greve gitti.

FNV sendikasında yapılan açıklamada, bugün Groningen, Almere, Waalwijk kentlerindeki otobüs sürücülerinin greve başladığı, pazartesi günü de Bunnik, Mijdrecht, Montfoort, Amersfoort, Nieuwegein, Wijk bij Duurstede, Zeist ve Utrecht kentlerindeki otobüs şoförlerinin greve katılacağı kaydedildi.

Açıklamada, FNV Sendikası Yöneticisi Lutz Kressin’in “Otobüs firmaları çalışanlarının daha fazla çalışıp daha az kazanmasını istiyor. Bunun güçlü bir toplu iş kontratıyla kırılması lazım” tabirlerine yer verildi.

Sendika, son devirde ağır çalışma koşulları, işçi eksikliği, hayat pahalılığı üzere sorunlara dikkati çekerek emekçi haklarına daha fazla hürmet gösterilmesini, çalışma şartlarının, fiyatların ve emeklilik kaidelerinin güzelleştirilmesini, işçi eksikliğinin giderilmesini ve daha uygun bir toplu iş kontratı talep ediyor.

SEFERLERDE AKSAMALAR OLACAK

Grev sebebiyle birçok kentte seferler bugün yapılamazken Hollanda ulusal demir yolları şirketi Nederlandse Spoorwegen (NS) ise işçi eksikliği sebebiyle bugün ve yarın yapılacak seferlerde aksamalar olacağını açıkladı.

Son periyotta enflasyondaki artış Hollandalıları da rahatsız ediyor. Ülkede, temel besin ve güç eserleri başta olmak üzere genel fiyatlardaki yükseliş dikkati çekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*