Gültekin Uysal’dan ‘KKTC’ yansısı: Sen tanımıyorken kim tanısın?

Demokrat Parti önderi Gültekin Uysal, dün Konya’da açılışı yapılan 5. İslami Dayanışma Oyunları Organizasyonu’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) temsilci olmamasını eleştirdi. Gültekin, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sormazlar mı; sen tanımıyorken kim tanısın?” dedi.

Uysal’ın Twitter’dan yaptığı açıklamalar şu biçimde:

“Ağustos 1991’de İslam İşbirliği Teşkilatı’nda ‘gözlemci üye’ statüsü kazanan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, teşkilata üye ülkelerin dahil olduğu, bizim konut sahipliği yaptığımız ve 1980’de İzmir’de temsil edildiği İslami Dayanışma Oyunları’nda bugün tek bir sportmen ile temsil edilmiyor.

AKP iktidarı, devletimiz ve milletimiz nazarında ‘milli mesele’ olarak görülen bir varlık, hak ve adalet meselesini, ‘Kıbrıs Sorunu’nu tekrar bir iç politik gereç olarak pahalandırıyor. İktidara geldiği gün ‘toprak vermeyi dahi düşünebiliriz’ diyen AKP, 2003-2004’te olduğuna benzeri biçimde Kıbrıs Türklüğünün hak ve varlık uğraşını bir taraftan AB ile ilgilerine bir taraftan da Türkiye kamuoyunda başlattığı kelamda ‘yerli milli’ siyasete araç ediyor.

Bugün başta Kapalımaraş’ın açılması sorunu olmak üzere Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgili her sorunu ‘yerli ve milli’ telaffuzlara materyal ediyor. Sonuçta bugün en temelde ‘tanınma’ sorunu yaşayan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, konut sahibi olduğumuz ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözlemci üye olduğu bir birliğin tertibinde temsil edilmiyor. Sormazlar mı; sen tanımıyorken kim tanısın?” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*