Gerçeğin Peşinde Koşmak

PolikistikOver Sendromu Nedir?
Polikistikover sendromu bir çok kadının başına gelen yumurtalıklarda oluşan çoklu kist oluşumlarına verilen addır genellikle adet kanaması ile atılamayan yumurtaların rahim duvarına yapışarak kist oluşturması ile başlayan bir tür genitalrahatsızlıktır. medyum yorumları Tespit edilmesi ve tedavisi kolaydır fakat özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin skıntı yaşamasına neden olabilir.Kadın vücudunda bulunan iki adet yumurtalıktan bir adet döneminde döllenmeye uygun bir olgun yumurta gelişir.
PolikistikOver Sendromunda ise birçok yumurta aynı anda olgunlaşmaya başlar ancak bunu başaramazlar. aşk büyüsü Sonuçta çok sayıda yumurta vardır ama bunların hiçbiri gelişip döllenme yeteneği kazanamazlar. Ultrason muayenesinde ise yumurtalıklar, içerisinde gelişmemiş yumurtalar bulunan çok sayıda kesecik yani küçük kistler şeklinde görülür.
Hastalığın tanısı kolaylıkla koyulabilir bunun için bir jinekoloğa başvurmanız yeterli olacaktır.Kanda hormon ölçümleri yapıldığında LH (Luteinizan Hormon) ve erkeklik hormonları (testosteron, DHEAS) yükselmiştir. Beyindeki hipofiz bölümünden salgılanan ve yumurtalık hormon üretimini düzenleyen, papaz büyüsü FSH ve LH hormonları arasındaki denge bozulmuştur. Bunun sonucu olarak yumurtalık hormon üretiminde anormal sapmalar ve yumurtlamada problemler oluşmaktadır.
Erkeklik hormonu yüksekliğine bağlı olarak vücutta (özellikle yüzde, göğüslerde, göbek etrafında ve bacaklarda) erkek tipi tüylenme artışı olurken bazen köşelerde açılma şeklinde erkek tipi saç dökülmesi (lokal alopesi) de izlenmektedir. Polikistikover sendromunun tan ısında ultrasonografiden de faydalanılabilir özellikle yumurtalık bölgesinde çoklu kistler ultasonografi ile tespit edilebilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.