Garanti BBVA’dan kritik duyuru: ‘Hiperenflasyon muhasebesi’ne geçtik

İspanya merkezli BBVA Kümesi, Türkiye’de Garanti BBVA için 1 Ocak 2022 prestijiyle “hiperenflasyon muhasebesi” uygulayacağını açıkladı. Banka, IAS 29 kuralı gereği 3 yıllık toplam enflasyonu yüzde 100’ü geçen ülkelerde bankaların mali durumlarının gerçeği yansıtır biçimde ortaya konması için “hiperenflasyon muhasebesi” uygulanması gerektiğini hatırlattı, “Türkiye’de enflasyon şubat ayı prestijiyle son üç yılda yüzde 100’ü aştı, milletlerarası kontrol şirketleri de 30 Haziran prestijiyle hiperenflasyon muhasebesi uygulanması gerektiğini aslında kamuya açıkladı” dedi.

Banka, muhasebe kayıtlarında hiperenflasyon muhasebesini 1 Ocak 2022 prestijiyle uygulamaya başladı. Yeni uygulamaya uygun olarak yayınlanan birtakım örnek tablolarda Garanti BBVA’nın defter bedeli 3,089 milyar Euro’dan 3,343 milyar Euro’ya yükseldi; buna karşılık bankanın işletme masraflarında 324 milyon Euroluk bir yükselme ortaya çıktı, yani bankanın yılın birinci çeyreği için açıkladığı kârı 1,651 milyar Euro’dan 1,326 milyar Euro’ya düştü. Aslında Türkiye’nin kanunları da belirli kaideler oluştuğunda bütün şirketlerin “enflasyon muhasebesi”ne geçmesini emrediyor lakin Türkiye’de Hazine ve Maliye Bakanlığı maddeyi uygulamıyor.

ENFLASYON MUHASEBESİ NEDİR?

Enflasyon muhasebesi, nakdî olmayan kıymetlerin, enflasyon düzeltmesinde dikkate alınacak fiyatlarının düzeltme katsayısı ile çarpılması sonucunda, finansal tablonun ilişkin olduğu tarihteki satın alma gücü cinsinden hesaplanması olarak tanımlanıyor.

Aktifte yer alan düzeltmeye tabi mali olmayan kalemler:

■ Mali duran varlıklar ve menkul kıymetler
■ Maddi duran varlıklar
■ Özel tükenmeye tabi varlıklar
■ Stoklar, birinci unsur ve gereç, ticari mallar
■ Verilen avanslar, depozito ve teminatlar
■ Gerçek olmayan finansman maliyetleri
■ Birikmiş amortismanlar
■ Maddi olmayan duran varlıklar, haklar ve şerefiyeler Pasifte yer alan düzeltmeye tabi nakdî olmayan kalemler:
■ Özsermaye kalemleri
■ Borçlar
■ Düzeltilmiş kâr/zarar
■ Pasifte yer alan fonlar
■ Karşılıklar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*