FETÖ’den yargılanan Ege Ordu Kumandanı eski buyruk subayına beraat

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nca FETÖ/PDY’nin, TSK yapılanmasının deşifre edilmesine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, Fevzi Öztürk’ün FETÖ/PDY’nin ‘TSK yapılanması’ içinde ‘mahrem imam’ olarak misyon alan ve 2016 yılında ABD’ye kaçan L.Ç. ile ardışık arama metoduyla görüştüğü saptandı.

28 Mayıs 2020’de gözaltına alındıktan sonra ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla adliyeye sevk edildiği nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklanan muvazzaf binbaşı Fevzi Öztürk hakkında hazırlanan iddianame, 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

15 yıla kadar mahpusu istenen Öztürk, 16 Şubat 2021 tarihindeki duruşmada isimli denetim kuralıyla tahliye edildi.

Önceki duruşmada suçlamaları kabul etmedi

Önceki duruşmada hakim karşısına çıkan Öztürk, suçlamaları kabul etmediği savunmasında, “Hiç tanımadığım şahıslarla ardışık arama yaptığım savıyla buradayım. Lakin biz yaptığımız incelemelerde bu HTS kayıtlarını bulamadık. O aramalarda bahsi geçen sınır benim değil, ağabeyimin eşi S.Ö. ismine kayıtlıydı. Ağabeyim ticaretle uğraşıyordu lakin iş yeri eşinin üzerine kayıtlıydı. Masraf göstermek ve tüm aileye ucuz olması için o çizgilerden dağıtmıştı” dedi.

Örgütün mahrem imamlarından L.Ç. ile ortak bazda bulunması sorulan Öztürk, “Ortak bazın yakalandığı haritaya baktığımızda Kızılay olduğunu görüyoruz. Ben Genelkurmay’da görevliyken birçok suçluyla ortak bazda bulunmuş olabilirim. Ortak bazdaki yerler hayatımın geçtiği yerler” diye konuştu.

Harp okulunda öğrenciyken FETÖ’cü bir öğrenciyi üstlerine bildirdiğini savunan Öztürk, “FETÖ’cü değilim. Şayet olsaydım onların güçlü olduğu devirlerde nemalanırdım. Atamalarım daima tercihlerimin dışında oldu. Kurmaylık için 5 defa imtihana girdim fakat kazanamadım. Soruları almış olsaydım zati kazanırdım” dedi.

Beraat etti

Öztürk’ün yargılanmasına, bugün İzmir 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

DHA’nın aktardığına nazaran duruşmaya, tutuksuz sanık Öztürk, Ankara’da olduğu için Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, avukatı salonda hazır bulundu. Evvelki savunmaları tekrarlayan ve hatasız olduğunu savunan Öztürk, “Beraatimi istiyorum. Mağduriyetimin uzamamasını talep ediyorum” dedi.

Sanık avukatı da müvekkilinin hatasız olduğunu belirterek, beraat talebinde bulundu. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, oy çokluğuyla Öztürk’ün kanıt yetersizliği nedeniyle beraat kararı verdi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*