Felcin 5 Erken Belirtisiyle Artık Tedavisi Mümkün!

Felcin 5 Erken Belirtisiyle Artık Tedavisi Mümkün!
Felcin 5 Erken Belirtisiyle Artık Tedavisi Mümkün!

Felç ya da inme olarak adlandırılan ve ani krizle meydana gelen bu durumun artık tedavisi çok daha kolay. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli durum ise felcin belirtilerinin erkenden fark edilmesi ve acil müdahale şart. İşte detaylar…

Beyne giden hayati kan ve oksijen akışının birden kesilmesi ya da azalmasıyla meydana gelen ani durumun oluşması durumunda ortaya çıkan ani kriz felç oluşumuyla sonuçlanır. Fonksiyonların kaybolmaya başladığı felcin belirtilerini ise erkenden belirlemek bu aşamada çok önemlidir. 

Ani krizle meydana gelen ve bu krizin oluşturduğu bölgede fonksiyonların yitirilmesiyle işlev göremez hale gelen hücrelerin ölümüyle geçici yada kalıcı kayıplar meydana gelmesiyle oluşan felç erken önlem alınmazsa kişinin yaşam fonksiyonlarını da tehlikeye atmaya başlar. Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 200 bin kişinin felç geçirdiğini biliyor muydunuz? 

Ülkemizde bu denli çok rastlanan bir vaka olarak karşılaşılan felcin erken belirtilerinin olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz ‘Hastalığın ilk sinyalleri dikkate alındığı takdirde tedavi şansı artar’ diyerek ciddi uyarılarda bulundu.

Son 20 yıla kadar Dünya Sağlık Örgütü listesinde ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer alan felç, modern tıbbın gelişmesiyle artık günümüzde tedavi edilebilir bir hastalık olarak karşımıza çıkmakta. Beyne giden büyük damarların ya da beyin içerisindeki kılcal damarların tıkanması, kan akışının ve oksijenin kesilmesiyle meydana gelen ve fonksiyonların ölmesine sebebiyet veren felcin tedavisi ise artık mümkün. Ancak felç tedavisinin başarılı olabilmesi için zamanında harekete geçmek şart…

Tıbbın gelişmesiyle birlikte tedavisi artık mümkün olan felç tedavisinin en önemli kuralının ise acil müdahale gerektirdiğini söyleyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz ilk anda dikkate alınması gereken belirtilerini anlattı. İşte ayrıntılar…

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Felç çok kolay bir şekilde fark edilmeyen bir hastalıktır. Ancak felç tedavisinin başarılı olabilmesi için belirtilerinin erken fark edilip, hastanın bir an önce doktora götürülmesi gerekmektedir. İnme olarak da adlandırılan felcin en tehlikeli yanı ise ani bir şekilde meydana gelmesidir. Ani gelişen inmenin yakınmaları ve belirtilerini ise hemen analiz etmek burada hayati önem taşımaktadır. İşte mutlaka dikkate alınması ve bilinmesi gereken ilk belirtiler…

1- En sık rastlanılan belirti vücudun yarısında güçsüzlük ve uyuşma; kolunu bacağını kaldıramama, hissizlik şikayetleridir. 

Eğer bu durum aniden ortaya çıkmışsa ya beyni besleyen bir damar tıkanmıştır ya da daha az olasılıkla beyinde bir kanama ortaya çıkmıştır.

2- İkinci sık rastlanılan şikayet hastanın konuşmada zorluk çekmesidir. 

Hastada ya kelimeler anlaşılmaz bir şekilde ağızdan çıkar ya da doğru kelime çıksa bile telaffuzda zorluk, dilin dönmemesi, peltek konuşma olabilir. 

Ayrıca, inme geçiren kişi karşıdaki kişinin söylediklerini anlamakta da zorlanır. 

Bu şikayetler olduğunda beynin sol tarafından bir inme geçiriliyor olabilir, çünkü konuşma merkezimiz beynimizin sol tarafındadır.

3- Hastalarda ani baş dönmesi, çift görme ve dengesizlik görülebilir. 

Beynin arka bölgesi beyin sapı inme nedeniyle etkilendiğinde, aniden hastada baş dönmesi, nesneleri çift görme veya yürürken dengeyi kaybetme belirtileri olur. 

Bu baş dönmesi, oturduğumuz yerden ani kalkarken yaşanılan baş dönmesi değildir. Daha önce yaşanmayan şekilde ani ve şiddetli olur.

4-Bulantı ve kusma, baş dönmesi ve dengesizliğe çok sık eşlik eden bir durumdur.

Bir kişi aniden dengesizleşir ve kusmaya başlarsa, özellikle de fışkırır tarzda yoğun bir kusma varsa, bir mide sorunu yerine önce inme akla gelmelidir.

5-Baş ağrısı, özellikle ‘‘hayatımın en şiddetli baş ağrısı, sanki beynimde bir bomba patlıyor” şeklinde tanımlanan baş ağrılarında inmeyi akla getirmek gerekir. 

Zira şiddetli tipte ani baş ağrısı inmenin belirtisi olabilir. Hatta özel tipte bir beyin felcini, beyinde anevrizma denilen baloncuğun patlamasını hatırlatır.

İKİ HAYATİ UYARI!

İnmenin sebebi beyin kanaması da olabilir, damar tıkanıklığı da… 

– Kendi başımıza kan sulandırıcı bir ilaç almamalıyız, çünkü kanamayı kötüleştirebiliriz. 

– Önce ne tür bir inme geçirildiğini doktorların belirlemesi gerekir. 

– Ayrıca, ani inme durumunda tansiyon ilacından da sakınmak gerekir. 

– İnme en sık yüksek tansiyon olanlarda gelişir ama inme geçirilirken tansiyonun düşürülmeye çalışılması, beyne giden kanı daha da azaltır.

KRİTİK SAATLERDE ACİL MÜDAHALE ŞART!

– 5 önemli belirtide, zaman kaybetmeden ambulans çağırılmalıdır. 

– Acil ambulans hizmetleri inme hastalarına müdahale edebilecek en yakın inme merkezlerini ayrıntılı bilirler, bu nedenle kendi aracınızla değil acil ambulans ile hastaneye ulaşmak en doğru yoldur. 

– Felç başlangıcından sonraki 4.5 saat içinde acil tedavi çok önemlidir. 

– Çalışmalara göre bu tedavi sayesinde üç hastadan biri, inme hasarından kurtulup tamamen iyileşebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*