Fahrettin Koca”dan ‘çocuklara cinsiyet değiştirme ameliyatı’ iddialarına yanıt

İHA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Beştepe’de düzenlenen Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Koca’ya, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinde yapıldığı iddia edilen 22 çocuğun cinsiyet değiştirme operasyonu soruldu.

“18 yaşından küçüklerimize uygulanmış ise bu kabul edilemez”

Konu hakkında son derece hassas hareket ettikleri ifade eden Koca, “Öncelikle işin sağlık boyutu var. Bahse konu işlemlerin bir sağlık gereksinimi olması durumunda tavrımız son derece net. Konu bir vatandaşımızın sağlığı ise tüm imkanlarımızla bu sağlık sorununu çözmek için var gücümüzle gayret ederiz. Bu her türlü sağlık sorunu için geçerli. Bahse konu olan işlemler 18 yaşından küçüklerimize uygulanmış ise bu kabul edilemez. Buna asla müsaade etmeyiz. Bu konuda çok net kurallarımız var ve işletiyoruz. Bakanlığımızın incelemesi devam ediyor. Soruşturmamızın neticesini de sizlerle paylaşırız” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca’ya medyada gündeme gelen malzeme eksikliği nedeniyle tedavi aksaması haberleri de soruldu.

“İnceleme ve idari soruşturma başlatılmıştır”

“Malzeme krizi, kopan parmağı dikmeyi engelledi” başlıkla medyada yer alan haberin tamamen asılsız olduğunu vurgulayan Koca, sözlerine şöyle devam etti:

“Hastamız, 18 Ağustos Cuma günü akşama doğru Gülhane Eğitim Araştırma ve Hastanesi Acil Servisi’ne sağ elinin birinci parmağını kapıya sıkıştırma sonucu total ampütasyon nedeniyle başvurmuştur. Hastamız, Ortopedi Kliniği tarafından değerlendirilmiş ve acil replantasyon cerrahisi planlanmıştır.

Ameliyatı gerçekleştirecek olan hekim, ameliyat sırasında gerekli olan 11-0 prolene sutürün hazırlanmasını ve hastanın acilen ameliyata alınmasını istemiştir. Ameliyathane deposunda bulunmayan ama hastanenin ana deposunda bulunan malzeme ile ilgili hastanede olmadığı şeklinde yanlış bilgi verilmesi üzerine Ankara Etlik Şehir Hastanesi ile iletişime geçilerek malzemenin temini sağlanmıştır. Malzemenin temin edilmesi sonrasında ameliyata alınmış ve yaklaşık 5 saat süren ameliyat başarıyla tamamlanmıştır.

Replantasyonun üçüncü gününde hastanın fizik muayenesinde replante edilen parçanın canlı olduğu ve ameliyatın başarıyla geçtiği görülmüştür. Ameliyat sırasında malzeme temininde yaşanan aksaklıklarla ilgili kişiler hakkında hastane yönetimi tarafından gerekli inceleme ve idari soruşturma başlatılmıştır. Ayrıca, hastaya veya yakınlarına malzeme temin edildikten sonra ameliyatın gerçekleştirileceği ya da kendilerinin temin etmesi gerektiği ile ilgili bilgi verilmesi de söz konusu değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx