Endüstrici soru sordu Lider sanayiciyi hatalı ilan etti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu‘nun katıldığı toplantıda endüstriciler sert bir lisanla yaşadıkları sıkıntıları gündeme getirdi. İSO Meclis Üyesi Adem Genç, “Banka faizleri yüzde 50 oldu. Endüstricinin yüzde 50 kazamnası imkansız” derken oda üyesi Burcu Kösem, “Gelişmiş ekonomiler resesyonlar karşı karşıya, AB’de güç krizi var ve eylül ayında daha yeterli görülecek. Yüzde 45, yüzde 50 oranında faizler lakin buna erişemiyoruz. Para siyasetinde değişim olur mu?” diye sordu.

Kavcıoğlu ise uzun müddet Eximbank kredilerinin faizlerinin sıfır olduğunu söyledi ve sanayiciye yüklendi:

İhracatcı sıfır faizle verilen Eximbank kredilerini endüstrici alıp döviz aldı. Eximbank’tan kullanılan krediyi TL olarak alıyor vadesi gelince yeniden piyasadan döviz alıp ödüyor. Bu şurası tertip değişiyor. Herkese ulaşılabilir kredi sağlıyoruz” dedikten sonra “Türkiye finansmanda tarihi devri yaşıyor. Yüzde 50 faiz oranı yok. 2021’de faiz düşürmeye devam ettiğimiz periyotta kredilerde artış yaşandı” dedi. Kavcıoğlu kredi kullanım oranının arttığını söyledi ve sordu: “Kim aldı bu kredileri?”

Başkan Kavcıoğlu, Türkiye’nin bütün oda ve borsalarında hangi sanayicini döviz aldığının listelerinin de elinde olduğunu söyledi.

KİRALAR ARTTI, EMEKÇİ KÖYE KAÇTI

Türkiye genelinde kiralarda yaşanan artışla sanayi bölgelerinde emekçilerin köye göçtüğünü aktaran

İSO Meclis Üyesi, Şaban Gülbahar, “En kıymetli mal bulunamayan maldır. Türkiye’de bulunamayan mal yoktur. Köye dönüş başladı kira artışlarıyla çalıştıracak adam bulamıyoruz. Köyde çoban bulunmuyor” dedi. Gülbahar, “Sanayiciyi kurtarmak için bir tahlil planı var mı” diye sordu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*