Doğum Yardımı Nedir?

Doğum Yardımı Nedir?
Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yardım hizmeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından veriliyor. Doğum yardımı nedir? Doğum yardımı nasıl alınır?

Halk arasında çocuk yardımı olarak bilinen doğum yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ebeveynlere verilen bir destek ödemesidir. Devlet tarafından tek sefer olarak ödenen doğum yardım parası ile ailelere maddi destek sağlanıyor.

Doğum yardımı, halk arasındaki söylemiyle  “çocuk parası” doğum yapan tüm annelere sağlanabilen bir hizmettir. Belirlenen şartlara uyan her aileye doğum yardım parası verilebiliyor. Peki doğum parasına başvurmak için gereken şartlar nelerdir ? 

DOĞUM YARDIMINI KİMLER ALABİLİR?

Doğum yardımı alabilmek için anne veya babasının Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Anne-baba sağ ve her ikisi de T.C Vatandaşı ve ya mavi kart sahibi ise doğum yardımı anneye yapılır. Yani başvuruda öncelik annenindir. Anne vefat etti ise ya da T.C vatandaşı ve mavi kart sahibi değilse doğum yardımı babaya yapılır. 

Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklara doğum yardım hizmeti verilmez.

Ödeme miktarına çocuk sıralamasına göre karar verilir, bu sıralamaya 15 Mayıs 2015’ten sonra doğan çocuklar da dâhil edilir. Fakat belirtilen tarihten sonra doğan çocuklar için yardım ödemesi yapılmaz.

DOĞUM YARDIMINA NASIL BAŞVURULUR?

Doğum yardım başvurusu, çocuk doğduktan sonra yapılabiliyor. Başvuruyu yapmak için öncelikle doğmuş çocuğun T.C kimlik kaydı yapılmış olmalıdır. Sonrasında ailenin Kimlik Paylaşım Sistemi’ne kayıt işlemi yapması ve orada bulunan Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesini eksiksiz doldurması gerekir. Doldurulan başvuru dilekçesi elden veya iadeli taahhütlü posta ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler veya Sosyal Hizmetler’e iletilmelidir.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personeller ise doğum parası alabilmek için kendi çalıştığı kuruma başvurmalıdır.

DOĞUM YARDIM PARASI NE KADAR?

Ödemeler, doğan çocuğun annenin kaçıncı çocuğu olduğuna göre değişiklik gösterir. Doğum parası birinci çocuk için 400 TL, ikinci çocuk için 500 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL olarak ödenir. Ödemeler, bir defaya mahsustur. Aileye çocuk için birden fazla kez ödeme yapılmaz.

Kamu işçilerine ise kurumlarından aldıkları yardım ile doğum yardım parası arasındaki fark ödenir. Kamu işçilerinin kurumlardan aldıkları para, doğum yardım parasından fazla ise tekrar para ödenmez.

 1.   ÇOCUK – 400 TL

 2.  ÇOCUK – 500 TL

 3.  VE SONRAKİ ÇOCUKLAR – 600 TL

DOĞUM YARDIM ÖDEMELERİ NASIL YAPILIYOR?

Doğum yardım başvuruların girildiği ayı takip eden ay içerisinde bakanlık tarafından yardım almaya hak kazanan kişi PTT’den doğum yardım parasını alabiliyor. Doğum yardım ödemesi ile ilgili gelişmeler e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabiliyor. E-devlet uygulamasında arama kısmına “Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama” yazılınca ilgili sayfaya ulaşılabiliyor. Bu ekranda daha önceki başvurulan yardımlar da görülüyor. Doğum yardım parası itirazı da yine e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*