Diyabet Hastalarının Tüketmesi Gereken 5 Sebze

Diyabet Hastalarının Tüketmesi Gereken 5 Sebze
Diyabet Hastalarının Tüketmesi Gereken 5 Sebze

Uzmanlar diyabetlilerin şeker kontrolünü sağlamalarına yardımcı olacak düşük glisemik indeksine sahip sebzeleri açıkladı. Diyabet hastaları hangi sebzeleri tüketmelidir? Detaylar haberimizde…

Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre, dünya çapında yaklaşık olarak 422 milyon kişi diyabetlidir ve her yıl 1,6 milyon ölüm doğrudan diyabetle bağlantılıdır. Uzmanlar diyabetlilerin şeker kontrolünü sağlamalarına yardımcı olacak düşük glisemik indeksine sahip sebzeleri açıkladı. Diyabet hastalarının diyetlerine dahil edebilecekleri 5 sebzeyi sizin için derledik. Diyabet hastaları hangi sebzeleri tüketmelidir?

DİYABET HASTALARININ TÜKETMESİ GEREKEN 5 SEBZE 

Havuç: Havuç İyi bir beta karoten, lif, K1 ve A vitamini, potasyum ve antioksidan kaynağıdır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, havuçtaki besinler diyabetli kişiler için oldukça faydalıdır.

Brokoli: Brokoli demir, C vitamini, lif, protein, kalsiyum, selenyum ve magnezyum içermektedir. Brokolide bulunan sülforafan ismi verilen bileşiğin varlığı sebebiyle diyabetik hastalarda kan damarlarının neden olduğu hasarı önlemeye katkı sağlamaktadır. Yayınlanan bir araştırma sonucuna göre sülforafan, kan damarlarını koruyan ve hücrelere zarar verebilecek moleküllerin sayısını azaltan enzimler üretmektedir. 

Ispanak: Kalorisi düşük besin değeri yüksek olan ıspanak, süper bir besindir. Demir, C vitamini ve antioksidanlar içermektedir. Amerikan Diyabet Derneği, ıspanağı hem tip 1 hem de tip 2 diyabet hastaları için sağlıklı gıdalar olarak tanımlamaktadır.

Salatalık: Yeşil bitkilerin şahı olan bu bitki, tok hissetmenize yardımcı olan yüksek su içeriğine sahip bir besindir. Yayınlanan bir araştırmaya göre, salatalık pankreastaki beta hücrelerinin insülin üretmesine yardımcı olan hormonları içerdiği için kan şekeri düzeylerini dengelemektedir. 

Bamya: Bamya potasyum, B ve C vitamini, folik asit, lif ve kalsiyum içermektedir. Yayınlanan araştırmaya göre, yüksek lif içeriği diyabet yönetimiyle bağlantılıdır. Buna ek olarak, artan diyet lifi alımının daha iyi glisemik kontrolü desteklediğini ve insülin duyarlılığını geliştirdiği kanıtlanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*