CHP’ye Mardin’de 2 bin yeni üye: Erdoğan’ı meskenine göndereceğiz

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimi’nden sorumlu Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Mardin’de 2 bin yeni üyeye rozet takma merasimine katıldı. Genel Lider Yardımcısı Salıcı merasimde yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet Halk Partisi önümüzdeki devrin iktidarını kurmaya hazır. Seçim ne vakit olursa olsun ben vatandaşın Adalet ve Kalkınma Partisi’ne kırmızı kart göstereceğinden eminim. Sandıkta Tayyip Erdoğan’a kırmızı kartı gösterip, onu torunlarını sevmek için konutuna gönderecek irade bu ülkede var” dedi.

Aralarında AK Parti ve MHP’den istifa ederek Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılan 2 bin şahsa rozetlerinin takıldığı merasime, CHP Genel Lider Yardımcısı Salıcı’nın yanı sıra, Parti Meclisi üyeleri İhtilal Barış Çelik, Nevaf Bilek ile Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Abdurrahman Yargucı’da katıldı.

Törende konuşan CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı özetle şunları söyledi:

BURADA OLMANIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ: “Uzun vakittir Cumhuriyet Halk Partisi, Doğu ve Güneydoğu’ya; Mardin’e, Diyarbakır’a, Van’a, Batman’a, Erzurum’a, Iğdır’a ağır bir çalışma yapmak için gelemedi. Tahminen bizim verdiğimiz iletiler gereğince algılanmadı, tahminen eksik bizden kaynaklandı, tahminen biz kederimizi anlatamadık. Fakat gün eski problemlerle meşgul olma günü değildir. Önümüzdeki periyot Tüm Türkiye’de olduğu üzere Mardin’de de adımlarımızı hızlandırma, safları sıklaştırma günü. Hasebiyle bugün sizin burada olmanız, Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılıyor olmanız bizim için çok değerli.

KARDEŞLERİMİZİN BAŞININ ÖRTÜSÜ BİZİM NAMUSUMUZDUR: Salonun bu kısmında başörtülü bayan arkadaşlarımız var. Bize yıllarca “Cumhuriyet Halk Partisi’nin başörtüsü ile sorunu var” dediler. O kardeşlerimizin başının örtüsü bizim namusumuzdur. Bizim kimsenin kılığı, kıyafeti ile inancıyla, lisanıyla, tercihleri ile bir derdimiz olmaz.

ÇOCUKLAR YATAĞA AÇ GİRMESİN DİYE: Biz çocuklarımız aç yatmasın diye uğraşıyoruz. Türkiye AKP’nin 20 yıllık iktidarında maalesef bu noktaya geldi. Mazeretler üretiyorlar. Onlara sorarsanız, Türkiye’nin içinde bulunduğu bu durumdan bir tek onlar sorumlu değil. Dış mihraklar sorumlu, faiz lobisi sorumlu, Seyahatçiler sorumlu, herkes sorumlu lakin bir tek AKP’liler sorumlu değil. Pekala ülkeyi 20 yıldır kim yönetiyor? Öbür birisi mi? Ortamızda Recep Tayyip Erdoğan’dan öteki Cumhurbaşkanı, başbakan görmeyen gençler var. Yaşadığınız durumdan mutlu musunuz gençler? Bu ülkeyi, bu duruma AKP iktidarı getirdi. Münasebetiyle bize düşen Türkiye’nin geleceği için, çocuklarımızın geleceği için Türkü ile Kürdü ile Arabı ile Lazı ile hangi kökenden olursak olalım, hangi inançtan, hangi mezhepten olursak olalım lakin önceliği insan olarak koyalım ve Türkiye’de insanı insanca yaşatacak tertip kuralım. Mardin’de yaşayan da Edirne’de yaşayan da tıpkı hakka kavuşsun. Bunu sağlamak için Türkiye’nin sıkıntılarını çözmeye talibiz.

İNANÇLI DİRAYETLİ BİR BAYANLA UĞRAŞIYORLAR: Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu, uzun bir yürüyüş gerçekleştirdi, dünyada olmayan bir yürüyüş gerçekleştirdi. Ankara’dan İstanbul’la 400 km’den fazla bir yolu kimse katılmasın tek başıma yürüyeceğim dedi lakin halkımız, bizler, sizler onunla bir arada yürüdük. Ne için yürüdük? Bu ülkede hak, hukuk ve adalet olsun diye yürüdük. Adaletsiz olan bir devlet diktatörlük olur, zorbalık olur, zulüm yapar. Bugün Türkiye’de adaletten bahsetmek mümkün değil. Bir vilayet liderimiz, İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne 31 Mart seçimlerinde sandığa demokratik yollardan sandığa gömdüğü için uğraşıyorlar. Bir bayan ile uğraşıyorlar. İnançlı, dirayetli Cumhuriyet Halk Partili bir bayanla uğraşıyor, ona siyaset yasağı getirdiler. Lakin onlar şunu bilmiyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nde bir tane Canan yok. Binlerce, on binlerce Canan var.

CHP ÖNÜMÜZDEKİ PERİYODUN İKTİDARINI KURMAYA HAZIR: Cumhuriyet Halk Partisi’nin gidemediği, Cumhuriyet Halk Partisi’nin giremediği hiçbir yer yok. Biz şunu görüyoruz. AKP’den seçilen milletvekillerini siz sokakta görüyor musunuz? Gelip size hal hatır soruyorlar mı? Türkiye ağır bir ekonomik kriz ile karşı karşıya. Krizi aşacak güçlü takımlar, güçlü siyasetler Cumhuriyet Halk Partisi’nde var. Cumhuriyet Halk Partisi önümüzdeki devrin iktidarını kurmaya hazır. Siyasetleriyle, takımlarıyla, genel lider yardımcıları ile hazır. Hepsinden daha değerlisi Kemal Kılıçdaroğlu ile hazır.

TÜRKİYE’Yİ TEK ADAM REJİMİNDEN KURTARACAĞIZ: İttifak siyaseti yürütüyoruz. Bu ittifak siyasetinde 6 farklı siyasi gelenekten gelen parti bir ortaya geldi. Türkiye’nin olağanlaşmaya gereksinimi var. “Koalisyon devirleri çok berbattı, Türkiye buradan çok çekti” diye anlatıyorlar ya. 20 yıldan beni tek başına iktidardasın. Bu ülke koalisyonlardan, senden çektiği kadar çok çekmedi. 20 yıldır senden çektiğini kimseden çekmedi. Münasebetiyle bu Altılı Masayı muhafazaya devam edeceğiz. Bu ittifakla bir arada Türkiye’yi Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sistemle buluşturacağız, bu tek adam rejiminden Türkiye’yi kurtaracağız.

HANİ BU ÜLKEDE ADALET VARDI: Daha dün yargıda kararname çıktı. Onların beğenmediği kararların altına imza atanları sürdüler. Yargıçları sürüyorlar. Hani bu ülkede adalet vardı. Bu ülkede Adalet Bakanlığı, adalet sarayları var lakin içinde adalet yok. Artık dönmüşler tekrardan yetki istiyorlar. Önümüz seçim. Kasımda mı olur, haziranda mı olur bilmem. O seçim ne vakit olursa olsun ben vatandaşın Adalet ve Kalkınma Partisi’ne kırmızı kart göstereceğinden eminim. 20 yıldır yapamadıkları için yetki istiyorlar. 20 yıldır yapamayacak ne var? Gençlerin yurt sıkıntısı 20 yılda çözülmez mi? GAP Projesi 20 senede bitmez mi? Bu ülkenin verimli toprakları su ile buluşturulamaz mı?

TÜRKİYE’DE UYGUNA GİDEN BİR ŞEY YOK: Biz buğday ithal eden bir ülkeyiz. Kendi kendimize yetiyorduk, ne yediğimizi biliyorduk. Burası Mezopotamya. Tarım bu topraklarda icat oldu. Tarımın icat olduğu topraklarda vatandaşımız Rusya’dan buğday gelecek diye, Çin’den sarımsak gelecek diye bekliyor. Bu ülkeyi bu hale tek adam rejimi getirdi. Bu sistem Türkiye’ye yaramaz. Elinizi vicdanınıza koyun, Başkanlık sistemine geçildiğinde beri Türkiye’de güzele giden ne var? Başkanlık sistemine geçildiğinden beri Türkiye’de uyguna giden hiçbir şey yok. Fakat hamaset diz uzunluğu. Vatan, millet, Sakarya edebiyatı diz uzunluğu.

KÜRT SIKINTISINI ÜNİTER YAPI İÇİN ÇÖZMEYE MUHTAÇLIĞIMIZ VAR: Sen bir devir açılım süreci yürüttün Adalet ve Kalkınma Partisi olarak. Biz o periyot açılım sürecini bir noktadan eleştirdik. Dedik ki, ‘Senin hedefin Kürt sorunun çözmekse bu usulle çözemezsin. Kürt problemini çözmek istiyorsan sıkıntıyı parlamentoya getireceksin. Parlamentoda herkesin içinde bulunduğu bir ortamda… Bütün siyasi partiler… Vatandaş oy vermiş, bütün siyasi partilerin milletvekilleri parlamentoda. Oturulsun daima birlikte konuşulsun. Bu mevzuyu çözmek için parlamento yerini kullanalım. Demokratik yollar ile çözelim. Onlar bunu tercih etmedi. Onlar kapalı kapılar akabinde görüşmeler ve pazarlıklar yapmayı tercih etti. Biz o süreci, tahlil sürecini bu çerçeveden eleştirdik. Lakin biz “Türkiye’de Kürt sorunu yoktur, çözülmemelidir” demedik. Bizim siyasi geleneğimiz, Cumhuriyet Halk Partisi ve SHP geleneği, birileri ağzına Kürt lafını almazken, Kürt sorunun nasıl çözüleceği üzerine raporlar hazırladı ve tahlil teklifleri sundu. Bizim Kürt problemini çözmeye muhtaçlığımız var. Nasıl? Türkiye’nin birlik bütünlüğü içinde, üniter yapı içinde, demokratik yollardan ve parlamento tabanında bizim Kürt problemini çözmeye muhtaçlığımız var. 2022 Türkiye’sinde bizim artık inancı, mezhebi, kökeni tartışıyor olmamız hakikat bir şey değil. Bu ülkede hiç kimse inancından, kökeninden ötürü eziyet görmemeli, eziyet görmeyecek. 84 milyon bu ülkenin, birinci sınıf eşit yurttaşı olacak ki biz güçlenelim, büyüyelim ve bu zenginliği hakça paylaşalım.

NE VAKİT POLİS GÖRDÜĞÜNDE ÜRKMEZSEN TÜRKİYE DEMOKRATİKLEŞİR: Devlet ne vakit vatandaşa hizmet eden bir aygıta dönüşür, o vakit Türkiye demokratikleşmiştir. Sen ne vakit polis ve askeri gördüğünde ürkmezsin o vakit Türkiye demokratikleşmiştir. Bütün bunları sizlerle birlikte yapacağız. Sizin seçip parlamentoya gönderdiğiniz temsilcileriniz ile birlikte yapacağız. Onlarla birlikte Türkiye’yi zenginleştirecek adımları atacağız. Urfa’da da Diyarbakır’da da, Mardin’de de, Edirne’de de, Tekirdağ’da da hepimiz gururla, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan, ay yıldızlı bayrağın altında yaşıyor olmaktan keyifli olacağız, gurur duyacağız. Türkiye’nin bu türlü bir geleceğe muhtaçlığı var. Yalnızca ekonomik kalkınmaya muhtaçlığı yok tıpkı vakitte demokratikleşmeye gereksinimi var. Bu süreci el birliği ile yürütmeye hazırız. Biz hazırız.

ERDOĞAN’I TORUNLARINI SEVMEYE YOLLAYALIM: Baskılar var. Birinci kere baskı görüyor değiliz. Yanlış işler yapılıyor. Türkiye’de birinci kez yanlış işler yapılmıyor. Bu kadar baskı, bu kadar yanlış iş Türkiye’de tahminen birinci kez oluyor. Fakat bunu demokratik yollarla aşacak, sandıkta Tayyip Erdoğan’a kırmızı kartı gösterip, onu torunlarını sevmek için konutuna gönderecek irade bu ülkede var. Türkiye’nin önünü aşalım, huzur içinde bir nizam yaratalım.” (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.