CHP’li Özcan: TURKEN’e aktarılan para 1,7 milyar lirayı aştı

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun TÜRGEV ve ENSAR üzerinden TİPKEN Vakfı’na para aktarıldığı tezleri akabinde ABD’deki vakfın mali gücünün 102 milyon doları geçtiği ortaya çıktı.

Para trafiğini takip eden CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, son 2 yılda ne kadar bağış toplandığının ise belgisiz olduğunu vurguladı. Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine nazaran Özcan, “Şimdiye kadar ortaya çıkardığımız toplam varlık 1,7 milyar TL’den daha fazla. Türkiye’de bu paraya daha çok muhtaçlığı olan milyonlarca öğrenci var. Onların hakkını arıyoruz” dedi.

‘VERECEKLERİ BİR YANIT YOK’

Yurter Özcan, vakıfla ilgili ulaştıkları son bilgiyi şöyle aktardı: “İktidar, Kılıçdaroğlu’nun savlarını yalanlayamadı, ‘böyle bir şey yok’ diyemedi. Dikkatleri yalnızca kaçış planına çekerek milyonlarca lirayı vatandaşın dikkatinden kaçırmaya çalışıyorlar. Manhattan’da yurt yapılmasına ve Muhammed Ali’nin çiftliğinin satın alınmasına verecekleri bir karşılık yok. Manhattan’da kaç Türk öğrenci var ki… Suudi İslam Kalkınma Bankası ile yapılan kredi muahedesi konut kredisi olarak İslami koşullara nazaran hazırlanmış. Peşin para ile alınan arsa için konut kredisi çekilmez. İnşaat için kullanacaklarsa inşaat kredisi almaları gerekirdi. 2017’de 17,5 milyon dolara satın aldığınız gökdelen yeri için Suudi Arabistan’dan Haziran 2020’de niye 35 milyon dolar borç aldınız? Yıllık yüzde 5 faiz ödenecek bu 35 milyon dolarlık kredi ne için kullanılacak?” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.