Bolu’da bağış afişleri kaldırıldı: Vali hangi hakla bize karışıyor?

DUVAR -Bolu Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurban bağışı kampanyası başlattı. Belediye, bağış kampanyasını duyurmak için kentteki bilboardlara afişler astırdı. Lakin afişler, emniyet güçleri tarafından kaldırıldı.

‘BU, ANAYASA BİLMEMEZLİKTİR’

Anka’nın aktardığı habere nazaran, ırkçı telaffuzlarıyla tanınan Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan karara reaksiyon göstererek, “Bu, Anayasa bilmemezliktir. Bolu Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir kurumudur. Belediyenin başındaki lider ise halk tarafından seçilir. Valiler ise atanmışlardır. Biz, devleti temsil eden tüm valilere hürmet gösterdik. Fakat devletin valisi beni kendi memuru üzere göremez” dedi.

Özcan, Bolu Belediyesi öncülüğünde yapılan cami için başlattıkları bağış kampanyasının uzatılmasına da Vali Kılıç’ın mani olduğunu öne sürerek şunları söyledi:

“Bolu Belediyesi’nin cami yaptırmasından valimiz rahatsız mı oldu? Bu camiyi bir tarikat yaptırsaydı yardım müddet sonu koymazdın.”

‘SAYIN VALİ 2 BİN FAKİR VATANDAŞIN EKMEĞİ İLE OYNUYOR’

13 yıldır kurban bağışına ait bağışların bilboardlar aracılığı ile duyurulduğunu hatırlatan Özcan, şöyle konuştu:

“Aldığımız yardımlarla son üç yıldır her gün 2 bin vatandaşımıza yemek veriyoruz. Ramazan ayını da sayarsak yılda yaklaşık 1 milyona yakın vatandaşımıza yemek veriyoruz. Kurbanda topladığımız etleri fakir vatandaşlarımıza veriyoruz. Bu yıl da ilanımızı astık. İlanlar, Vali Beyin kelamlı talimatı ile kaldırıldı. Vatandaşımız, bağışını nereye yapmak istiyorsa oraya yapar. Sen Vali olarak vatandaşın işine ne karışıyorsun? ‘Belediye kurban bağışı toplayamaz’ diye bir kanun yok. 13 yıldır hiç kimsenin karışmadığı kurban bağışı duyurularına Bolu Valisi neden karışıyor? Ülkede birçok tarikat kurban bağışı topluyor. Bizler, o bağışların nerelere gittiğini vatandaş olarak bilmiyoruz. Bizim aldığımız her bağış Sayıştay tarafından denetleniyor. Sayın Vali, bizim bağış toplamamıza güvenmiyorsa gelsin, buyursun hesaplarımızı incelesin. Sayın Vali, 2 bin fakir vatandaşın ekmeği ile oynuyor. Bu haksız ve hukuksuz kararından derhal dönmeli.

Bolu Belediye Lideri olarak Sayın Vali’mize sesleniyorum. Cemaatlerin, tarikatların kurban bağışlarına karışmayan Bolu Valisi hangi hakla bize karışıyor.”

(HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*