Bilim Kurulu Açıkladı: Koronavirüs Salgınında Son…

Bilim Kurulu Açıkladı: Koronavirüs Salgınında Son...
Bilim Kurulu Açıkladı: Koronavirüs Salgınında Son...

Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken, salgının önüne geçmek için yapılan çalışmalar titizlikle sürdürülüyor. Bilim Kurulu toplantısı ardından değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Deniz Odabaş, önemli uyarılarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde koronavirüs salgınına karşı son değerlendirmeleri yapmak için toplanan Bilim Kurulu sonrası, merak edilen detaylara dair bilgilendirmelerde bulunan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş, virüsün aşısız olan gençlerde daha sık görülmeye başladığına dikkat çekerek, salgın süreciyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

BİLİM KURULU PAYLAŞTI: KORONAVİRÜS SALGININDA SON DURUM 

Koronavirüs salgınıyla mücadele hız kesmeden devam ediyor. Kovid-19 aşılarının yaygınlaşması, salgının kontrol altına alınması için oldukça önemli olurken, aşı karşıtı bazı kesimlerin oluşturduğu yanlış algı, salgın sürecini olumsuz etkiliyor. Bilim Kurulu toplantısı sonrası değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Deniz Odabaş, son veriler incelendiğinde koronavirüs salgının aşısız gençler üzerinde daha sık görülmeye başlandığını belirterek, ‘Tüm dünyada 40 yaş altı aşılama oranı 40 yaş üstüne göre daha düşük. 50 yaş üstü aşılanınca virüsün aşısız olan gençleri etkilemeye başladığını gördük. Kovid’in aşısız gençler üzerinde de ciddi etkiler bırakabildiği tespit edildi’ dedi. 

KOVİD-19’A YAKALANAN AŞISIZ GENÇLERDE ÇOKLU ORGAN YETMEZLİĞİ GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

Salgının hafife alınmaması gerektiğini, koronavirüs aşılarının virüsün etkilerini oldukça azalttığına dikkat çeken, Odabaş, ‘Hastalığı geçiren aşısız gençlerde çoklu organ yetmezliği ya da miyokardit daha fazla görüldü. Virüsün damar sisteminde yarattığı harabiyet, gençlerde gelecekte kronik hastalıklara yol açabilir. Pandemi artık aşısızların, gençlerin ve çocukların pandemisine dönüştü. Kar kapıya dayanmadan tam doz aşılı hale gelelim’ şeklinde uyardı. 

KOVİD-19 AŞILAMA ÇALIŞMALARINDA GENÇLER ÖNCÜ OLMALI 

Kovid-19 aşıları verilerine bakıldığında üniversite öğrencilerinin aşılama oranlarının oldukça az olduğunu belirten Odabaş, ‘Üniversite eğitimi alan öğrencilerimiz toplumumuzun göz bebeği. Şu anda üniversite öğrencilerinin aşılanma yüzdeleri düşük, öğretim üyelerinin ise yüksek. En yüksek aşılama yüzdesi ise tıp fakültelerinde. Yüksek eğitimli, dinamik genç grubun kendilerini virüsten koruma konusunda daha sorumlu davranacaklarını düşünüyorum. Üniversitelerde aşılama oranının artarak yüzde 80’nin üzerine çıkacağını tahmin ediyorum. Öğrencilerimizin toplumumuza öncü olmalarını bekliyorum’ dedi. 

BAKAN KOCA SALGINLA İLGİLİ UMUT VEREN GFELİŞMELERİ PAYLAŞTI

Beklenen Bilim Kurulu toplantısının ardından beklenen bir diğer açıklamada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. Koronavirüs gündemine dair olumlu gelişmelerinde olduğunu dile getiren Koca, aşılama oranının artmasının listeye de yansıdığını belirterek, mavi kategoriye giren il sayısının arttığını ifade etti. Sosyal medya hesabı üzerinden toplantının detayları hakkında açıklamalarda bulunan Koca, aşılama sayılarının arttığına dikkat çekerek, ‘Böylece ‘mavi’ il sayımız 16’ya ulaştı. Hepimizin lehine sonuçlar için ikinci doz aşı oranında yarışalım’ ifadelerini kullandı. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*