Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, ‘NATO açık kapılı bir ittifaktır’

Baerbock, Almanya’nın başşehri Berlin’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı öncesinde gazetecilere açıklama yaptı.

Baerbock, Avrupa’daki herkesin daha fazla güvenliğe gereksinim duyduğu bu devirde, NATO ortakları olarak artık güvenlik takviyesine gereksinim duyanlara kapılarının açık olduğunu net bir biçimde tabir ettiklerini belirtti.

“Bunlar yakın dostlarımız ve ortaklarımız Finlandiya ve İsveç’tir.” diyen Baerbock, bu ülkelerinin dışişleri bakanlarının dün akşam yapılan NATO aktifliğine katıldıkları için memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Baerbock, Finlandiya ve İsveç’in Avrupa Birliği (AB) üyesi olduklarına ve NATO’nun modülü olmadıklarına lakin artık Rusya’nın bu iki ülkeyi NATO’ya ittiğine dikkati çekerek, “Böyle bir anda kapılarımız açıktır. NATO savunma odaklı bir ittifaktır ve her vakit o denli kalacaktır fakat birebir vakitte açık kapılı bir ittifaktır. Bu yüzden Finlandiya ve İsveç’i, şayet parlamentoları ve toplumları bunun (NATO) için karar verirse memnuniyetle karşılarız.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya’nın bu iki ülkenin ittifaka iştirakini çok süratli onaylayacağını, bu bahiste ülkedeki tüm demokratik partilerle konuşulduğunu aktaran Baerbock, “Statünün gerçekte ne olduğunun bilinmeyen olduğu orta evre, gri kademe olmamalı. Bu nedenle Almanya ve Alman hükümeti olarak çok süratli bir onay süreci için her şeyi hazırladık.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.