Adana Geçinemiyoruz Platformu: Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz

Adana Geçinemiyoruz Platformu, her gün artan fiyatlarla derinleşen yoksulluğa dikkat çekmek ve bu yoksulluğun engellenmesi tarafındaki taleplerini lisana getirmek için kent merkezindeki Heykelli Park’ta hareket yaptı. Her geçen gün ülke iktisadının kötüleştiğine dikkat çekilen açıklamada, “Krizi biz yaratmadık, faturasını da biz ödemeyeceğiz” denildi.

Adana Geçinemiyoruz Platformu tarafından harekette okunan basın açıklamasında şöyle denildi:

“Siyasi iktidar ve gerisindeki sermaye güçleri ülkeyi tam bir yıkama sürüklüyor. Uygulanan sermaye yanlısı siyasetler, Türkiye’yi yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklar ülkesi haline getirdi. Devlete ilişkin KİT’ler, fabrikalar, madenler, toprak, su, ormanlarımız başta olmak üzere bütün birikim ve zenginliklerimiz özelleştirmelerle, fonlarla, yap işlet devret projeleriyle yerli ve yabancı tekellere peşkeş çekildi.

Siyasi iktidar, yerlilik ve ulusallık ismi altında ülkeyi ekonomik, siyasi, toplumsal açıdan emperyalizme daha bağımlı hale getirdi. Yerli ve yabancı monopollerin egemenliği her alanda güçlendi. ‘Dış güçlere karşı ekonomik kurtuluş savaşı veriyoruz’ diyenler, kur muhafazalı mevduat uygulamasıyla TL‘nin bahtını dolara bağladı.”

“HER GÜN DAHA BERBATA GİDİYORUZ”

“İşçi ve işçilerin çalışma ve ömür şartları, bu siyasetlerle her geçen gün daha da berbata gidiyor. Ekonomik krizin yarattığı yıkımın faturası işçilere kesiliyor. Artırımlar, hayat pahalılığı, işsizlik, düşük fiyatlar, yüksek enflasyon, yüksek vergiler işçilerin hayatını çekilmez hale getirdi. Başta tarım olmak üzere her alanda dışa bağımlılık süratle artarken, köylüler ve üreticiler iflasa sürükleniyor.

Güç ve maden monopolleri karları uğruna tabiatın talanı ve etrafın yaşanmaz hale gelmesinde hudut tanımıyor. Personellerin, işçilerin sesleri ve talepleri görmemezlikten geliniyor. Kaynaklar ve milyarlarca lira sermayeye aktarılırken, işçilere fedakârlık yapın deniyor. Bu hayat şartlarına reaksiyon gösterenler, ise terörist ilan ediliyor ya da Canan Kaftancıoğlu’nda olduğu üzere hukuk ayaklar altına alınarak cezalandırılıyor.”

“ZAM SAĞANAĞI DEVAM EDİYOR”

“Öte yandan bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Kümesi’nin (ENAGRUP)  bugün açıkladığı bilgiler TÜİK sayılarının vatandaşlar olarak yaşadığımız gerçek enflasyonu gizlemek için takla attırılan sayılardan ibaret olduğunu bir sefer daha ortaya koymaktadır. Hakikaten ENAGRUP datalarına nazaran yıllık enflasyon yüzde 156,86’ya ulaşmıştır.

Her şeyden kıymetlisi yaşamsal gereksinimlerimiz için kullandığımız her şeye artırım sağanağı devam etmesine, enflasyon rekor üstüne rekor kırmasına karşın ülkeyi yönetenler hayat pahalılığını engellemeye dönük hiçbir tedbir almamakta, hiçbir program açıklamamaktadır. Bunun yerine 84 milyon yalnızca dilek ve temennilerden ibaret açıklamalarla oylanmak istenmektedir.”

“MAAŞLARA YÜZDE 150 ARTIRIM YAPILMALI”

“‘Bütçe disiplininin bozulacağı’ münasebeti ile fiyatı daha yılın birinci iki ayında eriyen taban ücretliler, emekliler, çalışanlar, kamu işçileri göz nazaran göre sefalete terk edilmektedir. Her gün daha da fakirleşerek uyanıyoruz. Taban ücretlilerin, kamu işçilerinin, emeklilerin maaşlarına aldıkları artırımlar çoktan eridi. Artık destek güçleri kalmadı. Biran evvel maaşlarına gerçek enflasyon olan yüzde 150 artırım yapılmalıdır. Bayram başta emekliler olmak üzere milyonlarca yurttaşa adeta zehir edilmiştir.

Milyonlarca emeklinin 2018 yılında 1.000 TL olan bayram ikramiyesi ortadan geçen dört yılda yalnızca 100 TL artışla 1.100 TL olmuştur.  Buna karşın Temmuz ayında maaşlara yansıtılacak olan TÜİK enflasyon farkı milyonlarca emekliye, kamu işçilerine ‘maaş artırımı müjdesi’  diye yutturulmak istenmektedir. Hülasa maaşları-ücretleri yaşanan gerçek enflasyon ile uzaktan yakından ilgisi olmayan TÜİK enflasyonuna endekslenen milyonlarca çalışan yıllardır kaybetmeye devam etmektedir.

Bir kere daha altını çiziyoruz. Enflasyona nazaran maaş artırımı ‘sıfır’ artırım demektir. Uydurma sayılardan ibaret TÜİK datalarına nazaran maaş artırımı ise gerçek gelirimizin erimesi, yoksulluğumuzun artması demektir. İğneden ipliğe, ekmekten suya artırım devam eden artırım sağanağı sonucunda TÜİK enflasyonu bile daha yılın birinci dört ayında yüzde 31,71 artmıştır. Yaşadığımız gerçek enflasyon ise bunun en az iki katıdır. Araştırma ünitesi KESK-AR bilgilerine nazaran dört kişilik bir ailenin açlık hududu 5.529 TL’ye,  yoksulluk hududu 18.012 TL’ye ulaşmıştır.”

TABAN FİYATLI AÇLIK HUDUDU ALTINDA KALDI

“Yaklaşık on milyon taban fiyatlı çoktan açlık sonunun altında kalmıştır. Bugün prestiji ile ortalama 4 bin 674 TL olan ortalama kamu işçisi emeklisi maaşı da açlık hududu altında kalmıştır. Üreticiler, küçük esnaf, milyonlarca işsiz, emekliler açlık hududunun altında yaşamaktadır. Tablo ortadadır. Altı milyon kamu işçisine ve emekliye TÜİK enflasyonu dayatılan 6. Devir ‘toplu sözleşme’ çoktan kadük olmuştur.

Bunun için, şu teklifleri hayata geçirmek gerekmektedir:

•Tüm tüketim hususlarına yapılan artırımlar geri alınmalı, KDV büsbütün kaldırılmalıdır.

•Tükettiğimiz her şeye artırım olarak yansıyan akaryakıt eserlerinde ÖTV ve KDV sıfırlanmalıdır.

•İlk etapta: Yalnızca geçtiğimiz dört ayda kamu emek kayıpların telafi edilmesi için maaşlarımız 2022 yılının başından itibaren geçerli olmak üzere seyyanen 2 bin 200 TL artırılmalı, akabinde maaşlarımıza dört aylık enflasyon farkı (yüzde 24,21) eklenmelidir.

•İkinci evrede: Temmuz ayında en düşük kamu işçisi maaşı; kira, yakacak, ulaşım üzere toplumsal ödemelerle yoksulluk sonunun üzerine çıkarılmalıdır.

•Asgari Fiyat Tespit Komitesi Aralık ayı beklenmeden çabucak toplanmalı, minimum fiyat insanca yaşamaya yetecek bir düzeye çıkarılmalıdır.

•Bayramlarda tüm çalışanlara net taban fiyat meblağında bayram ikramiyesi verilmelidir.

•Halkın, işçilerin cebinden alıp, yandaşlara aktarmanın aracı olan Kamu Özel İş birliği Projeleri, Döviz Garantili İhaleler sonlandırılmalıdır.

•Özelleştirmeler iptal edilmelidir. Başta güç üretim ve dağıtım şirketleri olmak üzere özel bölüme peşkeş çekilen tüm işletmeler, fabrikalar kamulaştırılmalıdır. Bir sefer daha tabir ediyoruz. Krizi biz yaratmadık, faturasını da biz ödemeyeceğiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.