ABD’nin skandal atılımı sonrası Ersin Tatar’dan sert açıklama: Sonun başlangıcı olur!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bu sabah 2023 mali yılı için Güney Kıbrıs Rum İdaresi’ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu kaldırdığını duyurdu.

CNN Türk yayınına katılan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ABD’nin kararını “Bu kararı çok yanlış olarak değerlendiriyorum. Adada hem kuzeyde hem güneyde olumsuz algının yerleşmesi için bir hava gelişecek. 1974’den beri uygulanan bu ambargonun kaldırılması sonrası Kuzey de önlemini alacak ver tansiyon yükselecek.Gerek yoktu diye düşünüyorum” sözleri ile kıymetlendirdi.

“ÇÖZÜME HİÇBİR KATKISI OLMAZ

Ersin Tatar konuşmasına şöyle devam etti;

“ABD İLE İSTİŞARE YAPMIŞLAR, BUNUN GEÇMİŞİ VAR”

New York’ta toplantılar var. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan oraya ulaştı. Kıymetli toplantılar olacak. Biz de orada olacağız ve bütün yetkililerle konuşacağız. Onunla mı irtibatlı bilemiyorum. Rum tarafının “Biz bunu uzun vakittir pişiriyoruz” açıklaması var. ABD ile istişare yapmışlar, bunun bir geçmişi var.

“HİÇ GÜZEL OLMAYAN ŞEYLER ÇIKAR”

Bu silahlanma üs gereksiniminden öte bir şey. Geçmişte buradan uçak kaldırdılar. Bu silahlanmayla Güney Kıbrıs’ı güçlendirecekler ve Türkiye’ye Kıbrıs’ta bu türlü bir silahlanma var diyecekler. Bu Türkiye’ye bir ikaz olarak da kıymetlendirilebilir.

Böyle küçük bir adada bir cephanelik oluşturmak hiç beğenilen değil. Kıbrıs Barış harekatından sonra 48 yıldır kimsenin burnu kanamadı. Silahlanma kararı ile adadaki keyifler kaçacak. Hiç güzel olmayan şeyler çıkar. Ümit ederiz ki bir çatışma ve bir hengame çıkmaz. Umarız gerekli ikazlar yapılır ve bu adımdan vazgeçilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna-Rusya savaşında yaptığı liderlikle tahıl koridoru olsun, yaptığı öbür şeylerle sahiden saygınlık kazandırmıştır. Yunanistan’ın bunu kıskandığını biliyoruz. 

TÜRKİYE’DEN KINAMA

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Güney Kıbrıs Rum İdaresi’ne (GKRY) silah ambargosunu kaldırma kararının kapsamını genişletmesini kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “ABD’nin GKRY’ye yönelik silah ambargosunu kaldırma tarafındaki 2020 Eylül ayında aldığı kararın kapsamını genişletmesini şiddetle kınıyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamlarının, kelam konusu karara ait reaksiyonunu tümüyle destekliyoruz. Ada’daki iki tarafın eşitliği unsuruyla çelişen ve Rum tarafını daha uzlaşmaz kılacak bu karar, Kıbrıs sorununun çözülmesi tarafındaki gayretleri olumsuz etkileyecek; Ada’da bir silahlanma yarışına yol açacak ve Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara ziyan verecektir” denildi.

ABD’ye kararı gözden geçirme ve Ada’daki iki tarafa karşı istikrarlı siyaset izleme daveti yapılarak, “ABD dahil memleketler arası toplum, Kıbrıs Türk halkının 1959-1960 Antlaşmalarıyla da teyit edilen hâkim eşitliği ve eşit milletlerarası statüsünü tescil etmeli ve buna nazaran hareket etmelidir. Her halükarda Türkiye, garantör ülke sıfatıyla, Kıbrıs Türkünün varlığını, güvenliğini ve huzurunu sağlamak hedefiyle, tarihi ve tüzel sorumlulukları çerçevesinde, gerekli adımları atmaya devam edecektir” denildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*