AB’den Türkiye’ye: Savaşın ortasında hayli güzel bir iş çıkarıyor

Avrupa Birliği (AB) Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya-Ukrayna Savaşı‘na ait olarak Frankfurter Allgemeine gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

Yüksek Temsilci Josep Borrell, Ukrayna savaşında ülkü arabulucuların Türkiye yahut Birleşmiş Milletler (BM) olduğuna işaret ederek, “Bu süreçte Türkiye hayli yeterli bir iş çıkarıyor. İki tarafla da âlâ alakaları var lakin arabuluculuk konusunda elbette en düzgünü BM’nin devreye girmesidir” dedi.

Borrell, AB’nin orta bulucu olamayacağını vurgulayarak, “Biz olamayız. Rusya bizi, biz de Rusya’yı arabulucu olarak kabul etmeyiz. Çin de olmaz zira onlar da Ruslardan yana bir hal sergiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

UKRAYNA’YA DAHA FAZLA DAYANAK KELAMI

Borrell, AB’nin Ukrayna’nın savaşı kazanması maksadı için şimdiye kadar yaptığının daha fazlasını yapacağının altını çizerek, şu sözleri kullandı:

“Ukrayna’ya silah tedarik etmek, Rusya iktisadını zayıflatmak, Rusya’yı milletlerarası alanda izole etmek üzere. Ukrayna’ya ne kadar çok silah sağlarsanız, savaşın o kadar uzun süreceğini ve Ukraynalıların acısının da o kadar artacağını söyleyenleri anlamıyorum. Avrupa’da bile bu görüşte olanlar var. Bu insanlara soruyorum; bu savaşın nasıl bittiği ehemmiyet taşımıyor mu? Ukraynalılar teslim olsun, diz mi çöksün? Ruslar tarafından paramparça mı edilsinler? İstenen bu mudur? Bu beşerler, şayet silah teslim edilmezse savaşın da biteceğini söylüyor lakin pekala ya sonra?

Bakın, savaşlar müzakere ile biter lakin müzakere masasına güçlü bir pozisyonda oturabilirsiniz ve şimdiki yapılmaya çalışılan da Ukraynalıları bu pozisyona getirmeye çalışmak. Bu mevzuyu perşembe günü Weissensee’de-Almanya’nın şu anda başkanlığını yürüttüğü- G-7 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda da tartışacağız.”

‘HERKESE UYAN BİR TAHLİLE GEREKSİNİM VAR’

Josep Borrell, geçmişte muhakkak mevzularda yalnızca ve büsbütün Rusya’ya güvenecek kadar saf oldukları değerlendirmesinde bulunanarak, “Örneğin Almanya’da rastgele bir LNG terminali dahi yoktu. Geçmişte, şimdilerde düzeltmemiz gereken bir kusur işlediğimizi kabul etmeliyiz. İdame süreci, biraz daha uzun sürecek lakin Rus gazından kurtulacağız” görüşünü lisana getirdi.

Borrell, AB’deki hiç kimsenin Rusya kaynaklı doğal gaz ve petrol arzını bir gecede durduramayacağına işaret ederek, “Macaristan üzere ülkeler, ‘petrol tankerleri için başka bir kıyı şeridim ve boru çizgim yok’ derken mantıklı objektif sebeplere sahip. Bu nedenle herkese uyan bir tahlile muhtaçlığımız var” dedi.

‘SORUNLARI TANKLAR GÖNDEREREK ÇÖZEMEZSİNİZ’

Borrell, AB’nin Sahel Bölgesi’nde Mali Silahlı Kuvvetleri‘ni eğitme vazifesinin iptal edilmesiyle ilgili şunları kaydetti:

“Sahel’de terörizm, hata, çoban-çiftçi hengamesi, etnik köken ve yapay hudut karmaşalarıyla uğraşıyoruz. Burada temel ileti şu oldu; bunu Leopard tankları göndererek çözemezsiniz. Bu hem sivil hem de askeri bir uğraş. Oradaki savaşı, barışı kazanmazsanız asla bitiremezsiniz. Bu sürecin güçlü siyasi ve toplumsal bileşenleri var.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.