ABD’de Türkiye’ye F-16 satışına karşı hazırlanan yasa değişikliği teklifine komitede onay: İki kaide dikkat çekti

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışı, ABD siyasetinde de hararetli tartışmalara yol açıyor.

Türkiye’nin geçen ay Finlandiya ile İsveç’in NATO üyeliğine itirazlarını geri çekmesinin akabinde ABD Lideri Joe Biden, Türkiye’ye F-16 satılmasını desteklediğini açıklamış ve “Hatırlayacağınız üzere aralık ayında Türkiye’ye F-16 satmamız gerektiğini söylemiştim. Ve bu jetleri modernize etmeliyiz. Bunun karşıtı çıkarımıza olmaz” demişti.

Sözcü’de yer alan habere nazaran; Biden’ın bu açıklamaları Ankara’da memnuniyetle karşılanırken Atina’da reaksiyona yol açmış, Yunan lobisine bağlı ABD’li siyasetçiler de mümkün bir F-16 satışını engellemek için harekete geçmişti.

SATIŞ İÇİN İKİ ŞART

Yunan Kathimerini gazetesi, ABD’deki Yunan lobisinden siyasetçiler Chris Pappas, Dina Titus, Carolyn Maloney, Charlie Crist ve John Sarbanes imzasıyla hazırlanan ve NDAA olarak da bilinen Ulusal Güvenlik Yetki Kanunu’na yönelik değişiklik talebinin dün oylandığını duyurdu. Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi, oylamada Türkiye’ye F-16 satışının muhakkak şartlara bağlanmasını öngören değişiklik talebini kabul etti.

Bu değişiklik talebinde, “ABD Başkanı’nın Türkiye’ye F-16 satışının ABD’nin ulusal çıkarına olduğunu onaylaması” ve “F-16’ların Türkiye tarafından Yunanistan toprakları üzerindeki uçuşlarda kullanılmaması için somut adımlar atılması” kaideleri yer alıyor.

Öte yandan değişiklik talebine nazaran, ABD Lideri satışın ABD’nin ulusal güvenliği açısından çok kıymetli olduğunu delilleriyle ortaya koyarsa ve ABD silahlarının diğer bir NATO ülkesine karşı kullanılmayacağı konusunda özel tedbirler alınırsa bu şartlar geçersiz olacak.

Yasa değişikliği talebinin Temsilciler Meclisi genel şurasında da kısa müddet içinde ele alınması bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*